Liga 2

Petrolul castiga greu cu Metaloglobus

Echipa Petrolul Ploiesti a avut parte de un start dificil de sezon in Liga 2, cu victorie obtinuta in minutul 89 in deplasare cu Metaloglobus Bucuresti, scor 2-1.

Formatia din cartierul bucurestean Pantelimion a deschis scorul prin Ovidiu Herea in minutul 40.

Sustinuta de o intreaga peluza la meciul care din ratiuni de securitate s-a disputat pe arena din Colentina a celor de la Daco-Getica, Petrolul a revenit dupa pauza si a egalat prin Meza Colli in minutul 53.

Golul victoriei gazarilor a fost adus de Mario Bratu in minutul 89 cu un sut din afara careului, finalul meciului fiind marcat de ploaia torentiala abatuta asupra Capitalei.

Vedeti aici rezultatele complete din prima etapa de Liga 2

Intr-o alta partida disputata duminica in prima etapa a noului sezon, Gloria Buzau a trecut de Csikszereda Miercurea Ciuc, scor 1-0.

Echipa pregatita de Ilie Stan nu are drept de promovare in acest sezon.

Etapa se incheie marti cu meciul FC Arges – Ripensia Timisoara (19:30).