Voluntari – Hermannstadt 1-1. Ilfovenii au egalat la ultima fază dintr-un penalty acordat de VAR

Echipele FC Voluntari și Hermannstadt au încheiat la egalitate, scor 1-1, într-un meci disputat luni seara în etapa a 24-a din Liga 1.

Sibienii au deschis scorul prin Daniel Paraschiv, în minutul 31, cu o reluare din interiorul careului la mingea pasată de Silviu Balaure.

În minutul 90+7 centralul Szabolcs Kovacs a acordat lovitură de la 11 metri pentru gazde la un fault comis de Valerică Găman asupra lui Andrei Dumiter.

O decizie venită în urma consultării arbitrajului video (VAR).

Daniel Florea a transformat de la 11 metri și astfel meciul s-a încheiat la egalitate.

În urma acestui rezultat Hermannstadt rămâne în clasament în afara locurilor de playoff.

Nicolae Dică a debutat cu ocazia acestui meci la FC Voluntari în calitate de antrenor principal.

Caseta tehnică

FC Voluntari: J. Fernandez - Ricardinho, Matricardi, Armaş, Aliji (Boboc - 74)- Cascini (Droppa - 59), Raţa - R. Popescu (D. Andrei - 84), A. Ciobanu (Florea - 59), Răduţ (Dumiter - 74)- Nemec. Antrenor: Nicolae Dică.

FC Hermannstadt: Căbuz - Butean, Găman, Bejan, Opruţ (Medina - 79) - Sota, Murgia (Antoche - 86) - Balaure (N'Goma - 79), Biceanu (Stoica - 63), Jipa (Bucuroiu - 64) - D. Paraschiv. Antrenor: Marius Măldărăşanu.

Cartonaşe galbene: Matricardi (40) / Florea (90+4).