Viitorul rateaza in premiera prezenta in playoff

Sursă foto: Viitorul Facebook

Pentru prima data de la introducerea sistemului cu playoff si playout echipa Viitorul Constanta nu va juca in partea superioara a campionatului din Liga 1 in a doua parte a sezonului.

Condamnata sa castige pe teren propriu cu Academica Clinceni in ultima etapa a sezonului regular, Viitorul a fost tinuta in sah de nou-promovata din Ilfov, un meci incheiat 0-0.

Aceasta in conditiiile in care formatia pregatita de Gheorghe Hagi a beneficiat de ajutorul lui Sepsi Sf.Gheorghe, formatie care a condus cu 2-0 la Giurgiu in fata Astrei.

Giurgiuvenii au revenit dupa pauza salvand remiza prin Fatai si Alibec din penalty, dar chiar si asa Astra a tremurat pana la final pentru locul in playoff.

Gaz Metan Medias a avut cea mai facila misiune, impunandu-se cu 1-0 in fata lui Dinamo, printr-un gol marcat de Dumitru Cardoso inca din prima repriza.

Un rezultat prin care Gaz Metan incheie sezonul regular din Liga 1 pe locul patru, obtinand in premiera prezenta in playoff.