Viitorul incheie in genunchi sezonul regular | Clasamentul din playout dupa injumatatirea punctelor

Echipa Viitorul Constanta a pierdut pe teren propriu confruntarea cu Gaz Metan Medias, scor 0-2, in ultima etapa din sezonul regular in CASA Liga 1.

Larie in minutul 28 si Ricardo Valente in minutul 39 au marcat golurile mediesenilor la Ovidiu.

Aceasta este a opta victorie obtinuta de Gaz Metan in 16 confruntari cu Viitorul.

Este doar pentru a doua oara in opt meciuri cand Gaz Metan se impune pe terenul dobrogenilor.

Intr-un alt meci din ultima etapa a sezonului regular, Poli Iasi a trecut pe teren propriu de Hermannstadt, cu 1-0.

Unicul gol al meciului din Copou a fost marcat de Popadiuc in prima repriza cu un sut plasat din afara careului.

Clasamentul in partea inferioara a clasamentului (playout) arata astfel dupa injumatatirea punctelor:

16. Poli Iasi 13 puncte*

Echipele cu * au beneficiat de rotunjirea punctelor si in caz de egalitate vor avea de pierdut in urma acestui avantaj obtinut acum.

Ultimele doua retrogradeaza direct in Liga 2, iar echipele care incheie pe locurile 13-14 vor disputa baraj cu formatiile de pe locurile 3-4 din playoff-ul esalonului secund.