Viitorul - Academica 1-1. Gazdele au egalat in minutul 90+1

Echipele Viitorul Constanta si Academica Clinceni au terminat la egalitate, scor 1-1, vineri seara, intr-o partida din etapa a 26-a.

Un nou pas gresit facut de Viitorul in tentativa de a ajunge in playoff dupa un meci in care echipa lui Mircea Rednic s-a vazut condusa din minutul 42.

Razvan Andronic a deschis scorul cu o lovitura de cap dintr-o centrare venita din stanga.

Viitorul ratase in minutul 6 prin Jo Santos, jucator care l-a intins pe Vilceanu cu un sut de la distanta.

In partea secunda oaspetii au trecut aproape de golul doi, in minutul 53, prin bulgarul Chunchukov.

Viitorul a egalat in extremis in prelungirile partidei dupa o faza fixa. Tsoumou a fost lasat fara marcaj si a inscris pentru 1-1 cu latul din prima.

Echipa patronata de Gheorghe Hagi ramane la opt puncte de zona locurilor din playoff.

Academica Clinceni ramane pe sase, dar pastreaza doar doua puncte in fata Chindiei, echipa care a invins-o in deplasare pe Sepsi in debutul rundei a 26-a.

Viitorul Constanţa: Cojocaru - Dussaut (Benzar '46), Mladen, Dobrosavlevic, Boboc - Artean, Ciobanu (Pitu '60), C. Matei - Jo Santos (Babunski '76 ), Andronache (Tsoumou '46), Grădinaru (Ganea '46). Antrenor: Mircea Rednic.

Academica: Vâlceanu - Achim, Bilali, Gardoş, Pîrvulescu (Dobrescu '69) - Cordean, Moulin, Cebotaru, Tănase (Popa '69) - Chunchucov, Andronic (Dumitru '50). Antrenor: Ilie Poenaru.

Arbitru: Marian Barbu.