Runda a 4-a din Liga 1 a debutat, vineri după-amiaza, cu duelul dintre UTA Arad și Poli Iași.

Final de partidă. UTA obține prima victorie din noul sezon.

Meciul a fost prelungit cu 9 minute!

90'

Itu (Poli Iași) pătrunde în dribling, depășește doi jucători și trimite până la urmă în blocaj.

89'

Emoții pentru arădeni la șutul lui Gheorghiță. Mingea se duce puțin pe lângă poartă.

78'

Gol anulat oaspeților pentru un offside la Samayoa.

76'

Phelipe vede și el cartonașul galben. Al patrulea avertisment în tabăra oaspeților.

59'

Hlistei și Ciobanu intră la oaspeți. Au ieșit Jatoba și Vojtus.

58'

Gheorghiță vede al doilea galben din tabăra oaspeților.

47'

Poli Iași din nou aproape de gol la șutul lui Roman din afara careului. Iacob respinge în corner.

46'

19:24

Centralul Florin Andrei trimite echipele la cabine. 1-0 pentru UTA după 45 de minute, dar Poli Iași a ratat două mari ocazii prin brazilianul Luis Felipe.

45'

Ocazie mare ratată de ieșeni prin Luis Felipe. Șut din interiorul careului cu stângul pe lângă poartă.

22'

Martac de la Poli Iași este avertizat.

15'

Iacob scoate in extremis peste poartă cu o mână șutul trimis de Luis Felipe de la peste 25 de metri.

13'

Carp de la UTA este primul avertizat din acest meci.

9'

Este al 4-lea meci la rând când UTA deschide scorul. Până acum arădenii n-au câștigat niciun meci în noul sezon.

8'

Gol Fabry!

UTA deschide scorul prin slovacul Fabry. Șut din afara careului la colțul lung.

1'

S-a fluierat startul meciului de la Arad.

18:31

UTA: Iacob - Costa Rodrigues, Benga, Markov, Abeid - Marku, Carp - Pop, Fabry, Dumitrașcu - Cooper. Antrenor: Mircea Rednic.

Poli Iași: Ailenei - Martac, Samayoa, Katanec, Șerban - Roman, Bordeianu, Jatoba - Gheorghiță, Vojtus, Luis Phelipe. Antrenor: Leo Grozavu.

14:50

Avancronica

UTA are un singur punct în clasament, deși a deschis scorul în fiecare din primele trei meciuri de până acum.

Poli Iași vine la Arad după victoria de pe terenul Farului, campioana sezonului trecut.

Cele mai recente confruntări în principala competiţie internă dintre UTA şi Poli au avut loc în sezonul 2020-2021, când moldovenii s-au impus de două ori, de fiecare dată în deplasare, în timp ce arădenii au câştigat singurul meci jucat pe terenul ieşenilor.

Antrenorii Mircea Rednic şi Leo Grozavu s-au mai duelat în toate competiţiile de opt ori, fiecare şi-a trecut în cont câte trei victorii, iar alte două partide s-au terminat la egalitate.

Rednic a antrenat-o pe Poli Iaşi în sezonul 2019-2020, reuşind salvarea grupării moldave de la retrogradare.