Rapid
Bamgboye 45' 13'

Așa am trăit UTA Arad - Rapid

Etapa a 13-a din Liga 1 a debutat, vineri, cu duelul dintre UTA Arad și Rapid București, o confruntare de tradiție ajunsă la al 70-lea episod.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 69 de ori în principala competiţie internă, fiecare şi-a trecut în cont câte 25 de victorii, iar alte 19 partide s-au terminat la egalitate.

Palmares cu UTA gazdă: 35 jocuri - 17 victorii UTA - 9 remize - 9 succese Rapid.

Cea mai recentă întâlnire directă din campionatul României a avut loc pe 18 decembrie 2022: UTA - Rapid 1-1 (Otele / Dugandzic).

22:54

Final de partidă.

90'

Ocazie pentru Rapid la șutul lui Borza. Mingea trece pe lângă poartă.

90'

Meciul e prelungit cu 4 minute.

81'

Mare ocazie ratată de UTA prin Ofosu. Șut peste poartă din interiorul careului.

75'

Gol Luckassen !

UTA egalează prin fostul rapidist Luckassen.

66'

Bamgboye trimite puțin pe lângă poartă.

52'

Ioniță trage pe lângă poartă.

46'

Start de repriză secundă.

21:50

Rapid conduce cu 2-1 după prima repriză.

45'

Gol Bamgboye !

Minge în careu pentru Bamgboye și acesta înscrie cu un șut din prima la colțul scurt.

45'

Stolnik reia cu capul puțin peste poartă.

45'

Borza respinge de pe linia porții. Faza e analizată de VAR și rămâne 1-1.

32'

Galben pentru Stolnik după un duel aerian.

25'

Ocazie pentru UTA la șutul lui Micovschi din acțiune. Respinge Moldovan în corner.

20'

Gol Pop!

UTA egalează pe contraatac prin Pop.

13'

Rapid deschide scorul pe contraatac. Petrila a trimis pe jos în fața porții pentru reluarea lui Bamgboye.