Universitatea Craiova

Universitatea Craiova trece la scor de codașa FC Botoșani

Revenită în campionat după egalul cu Tunari din Cupa României Betano, echipa Universitatea Craiova a învins cu 5-1 pe FC Botoșani, ultima clasată din Liga 1.
Așa am trăit Universitatea Craiova - FC Botoșani

Danciu a deschis scorul din pasa lui Mitriță în minutul 10 și Crețu a majorat avantajul formației din Bănie, cu nouă minute înaintea pauzei.

La cabine s-a intrat în cele din urmă cu 2-1 pentru gazde, după ce Florescu a redus din diferență pentru Botoșani.

Partea secundă a debutat cu o mare ocazie ratată de Botoșani prin Ilicic. Rămas singur cu portarul acesta n-a reușit să-l învingă pe Laurențiu Popescu și astfel a rămas 2-1.

Markovic a refăcut diferența de două goluri în minutul 67 cu un șut din interiorul careului la pasa lui Bancu de pe flancul stâng.

Universitatea Craiova a profitat de căderea totală a oaspeților, marcând alte două goluri în minutele de final, prin Roguljic (89) și Mitriță (90).

În urma acestui rezultat formația din Bănie ajunge pe locul doi în clasament, în timp ce Botoșani, singura echipă fără victorie, rămâne lanterna roșie a campionatului.

Caseta tehnică

Universitatea Craiova: L. Popescu - Căpăţână (Ndong 46), Screciu, Raul Silva, Bancu - A. Creţu, Mateiu (Kurtic 58), Houri (Roguljic 69) – M. Danciu (Baiaram 64), A. Ivan (Markovic 46), Al. Mitriţă. Antrenor: Corneliu Papură.

FC Botoșani: Ducan - R. Benzar (Adams Friday 46), Şeroni, Mutombo, R. Creţ (G. Dragomir 78) - Casap (Mouaddib 46), V. Dican, Ed. Florescu - N’Goma (Zabou 67), Ilicic (Charles Petro 77), Pinson. Antrenor: Dan Alexa.

Cartonaşe galbene: Căpăţână 29, M. Danciu 48 / Casap 18, V. Dican 22, N’Goma 31.

Arbitri: Rareş George Vidican - Ciprian Florin Danşa, Mircea Orbuleţ.