1
FC Botosani
Florescu 40'

Așa am trăit Universitatea Craiova - FC Botoșani

Etapa a 11-a din Liga 1 a continuat, duminică, de la ora 15:00, cu duelul Universitatea Craiova - FC Botoșani.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 24 de ori în principala competiţie internă, fiecare şi-a trecut în cont câte nouă victorii, iar alte șase partide s-au terminat la egalitate.

Palmares cu Universitatea Craiova gazdă: 12 meciuri - 8 victorii Universitatea Craiova - două remize - două succese FC Botoşani.

Universitatea Craiova este neînvinsă pe teren propriu în acest sezon. Trei victorii și o remiză au adunat juveții în meciurile de acasă.

FC Botoșani n-a câștigat niciun meci în actualul sezon competițional, dar a câștigat ultimul duel direct cu Universitatea Craiova, scor 1-0, pe 21 ianuarie anul acesta, cu gol marcat de Mailat.

16:55

Final de partidă.

90'

Meciul e prelungit cu 4 minute.

90'

Gol Mitriță!

Markovic pătrunde în stânga și trimite decisiv în fața porții pentru reluarea lui Mitriță din aluncare. Este 5-1 pentru Universitatea Craiova.

89'

Gol Roguljic!

Craiova se desprinde la 4-1 și zarurile sunt aruncate în acest meci. Roguljic apare la finalizare și înscrie singur cu portarul.

78'

Mitriță intră în careu și trage pe lângă poartă. Fanion ridicat de la margine.

74'

Ducan respinge în lateral șutul lui Roguljic.

67'

Gol Markovic!

Craiova se desprinde din nou la două goluri. Markovic marchează din pasa lui Bancu.

67'

Centrare din corner și Kurtic reia cu capul peste poartă.

56'

A fost senzaționala pasa lui Mouadib pentru Ilicic. O minge la care Screciu a ratat intervenția prin alunecare.

55'

Popescu salvează poarta Craiovei în fața lui Ilicic.

50'

Ratare uriașă a lui Houri. Rămâne în continuare 2-1.

46'

A început repriza a doua.

15:54

Craiova intră cu 2-1 la pauză, dar publicul din Bănie nu e mulțumit.

40'

Gol Florescu!

FC Botoșani reduce din diferență și reaprinde acest meci.

36'

Gol Crețu!

După mai multe momente de fixare gazdele marchează pentru 2-0 prin Alexandru Crețu.

24'

Florescu centrează din lovitură liberă de pe flancul stâng și Dican nu reușește să reia pe poartă din șase metri.

14'

O nouă șansă de gol ratată de Universitatea Craiova. Șutul lui Mateiu e deviat în corner. La reluare Ivan trimite cu capul pe poartă.

10'

Gol Danciu!

Mitriță centrează la a doua bară pentru apariția lui Danciu și acesta împinge mingea în poartă pentru 1-0.