2
Farul
Munteanu 44' Rivaldinho 14'

Așa am trăit Universitatea Craiova - Farul

Derby-ul etapei a 22-a în Liga 1 s-a disputat, duminică, între Universitatea Craiova și Farul Constanța. Partida a fost live text în această pagină începând cu ora 20:00.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 29 de ori în principala competiţie internă, de 12 ori s-au impus craiovenii, de 10 ori au câştigat constănţenii, iar alte şapte partide s-au terminat la egalitate.

Cea mai recentă dispută directă din campionatul României a avut loc pe 27 august 2023, Farul - Universitatea Craiova 2-0 (Louis Munteanu - dublă).

21:56

Final de partidă.

90'

Meciul e prelungit cu 5 minute.

86'

Ocazie mare pentru gazde la lovitura de cap a lui Markovic. Respinge Aioani în corner.

86'

Munteanu scapă singur cu portarul o dată în plus și trage peste.

84'

Gazdele solicită penalty la căderea lui Mitriţă. Jocul continuă cu repunere din șase metri.

77'

Mitriță șutează în bara transversală.

73'

Munteanu scapă din nou singur cu portarul. Blochează in extremis portarul Popescu.

67'

Bara se opune golului la devierea lui Boli. Aproape de autogol fundașul Farului. Faza a continuat cu lovitură de la colț și Aioani blochează cu piciorul.

65'

Baiaram primește în centrul careului și trage în plasa laterală.

51'

Paradă a lui Aioani. Acesta respinge cu o mână șutul lui Mitriţă.

47'

Munteanu aproape de dublă. Ajunge singur cu portarul și trimite pe lângă poartă.

46'

Start de repriză secundă.

20:51

Farul conduce cu 2-1 la pauză. Ninge ușor la Craiova, temperatura fiind la limita înghețului.

44'

Gol Munteanu!

Farul revine la conducere prin Louis Munteanu. Demarcare în careu și finalizare cu șut pe jos la colțul lung.

37'

Gol Crețu !

Craiova egalează prin Crețu. Șut cu latul din interiorul careului.

17'

Bancu trimite în fața porții. Crețu ajunge târziu.

14'

Gol Rivaldinho !

Farul deschide scorul. Munteanu l-a întins pe Popescu din acțiune, iar pe respingere Rivaldinho a trimis în poartă din alunecare.