1
0
Dinamo

Așa am trăit Universitatea Craiova - Dinamo

Derby-ul dintre Universitatea Craiova și Dinamo s-a disputat, duminică, de la ora 16:00, live text în această pagină.

O singură victorie a obținut Universitatea Craiova în ultimele cinci etape, 5-1 cu FC Botoșani.

Dinamo n-a mai câștigat în Liga 1 de nouă etape.

De la revenirea fotbalului craiovean pe prima scenă în 2014, cele două echipe s-au mai întâlnit de 19 ori în principala competiţie internă, de 10 ori s-au impus oltenii, de trei ori au câştigat bucureştenii, iar alte şase meciuri s-au terminat la egalitate.

Ultimul succes în campionat din contul grupării roş-albe s-a consemnat pe 15 decembrie 2018, Dinamo - Universitatea Craiova 3-0 (Mattia Montini - triplă).

În tur, Universitatea Craiova s-a impus cu 2-0, prin golurile marcate de Ivan și Markovic.

17:59

Final de meci.

90'

Mitriță trage în Moura și obține cornerul.

90'

Șutul lui Screciu e deviat de zidul lui Dinamo în corner.

90'

Mitriță obține lovitura liberă în duel cu Moura după o accelerare la marginea careului advers.

90'

Meciul e prelungit cu 9 minute.

86'

Dinamo revine în atac și Gregorio obține lovitura de la colț. Craiova se clatină ca un pugilist în repriza a 11-a.

86'

Golul lui Dinamo este anulat pentru un henț la Abdallah. Rămâne 1-0 pentru Universitatea Craiova.

85'

Andrei Chivulete merge la margine să vadă faza pe video.

84'

Istvan Kovacs este principalul asistent video la acest meci.

84'

Gonzalo Gregorio marchează pentru Dinamo, dar golul este analizat din camera VAR.

75'

Lucas Alves, căpitanul lui Dinamo, îl busculează pe Mitriță.

70'

Amzăr șutează la poartă cu dreptul și mingea se duce peste poartă.

68'

Gorka Larrucea este al doilea jucător avertizat din tabăra lui Dinamo.

52'

Mai multe torțe sunt aprinse în peluza oltenilor. Andrei Chivulete oprește meciul și cheamă jucătorii la marginea terenului.

46'

Start de repriză secundă.

16:48

Craiova intră cu 1-0 la vestiare. Golul lui Danciu face diferența.

44'

Craiova aproape de 2-0 prin Ivan. Șut din interiorul careului deviat în corner.

41'

Christian Ilicic este primul jucător avertizat de la Dinamo.

34'

Nicușor Bancu (Craiova) este primul jucător avertizat din meci.

34'

Abdallah ratează singur cu Popescu. Cea mai mare ocazie a lui Dinamo din acest meci.

30'

Ilic caută poarta cu un șut de la distanță. Mingea se scurge în afara terenului.

28'

Dinamo apare la finalizare prin Bani. Șutul acestuia ocolește de puțin poarta.

18'

Corner pentru Dinamo și stoperul Homawoo reia cu stîngul pe lângă poartă.

17'

Ocazie pentru olteni ratată de Koljic singur cu portarul. Bosniacul a trimis pe lângă poartă.

16'

Golubovic blochează șutul lui Crețu din afara careului.

5'

Gol Danciu!

Universitatea Craiova deschide scorul prin Danciu. O deviere din șase metri la colțul lung după o centrare a lui Bancu. Este al doilea gol marcat de Danciu în actualul campionat.

1'

Emoții pentru dinamoviști încă din secunda 18. Golubovic a ieșit și a respins din fața lui Mitriță.