0
CFR Cluj

Universitatea Craiova învinge CFR Cluj prin golul lui Koljic din minutul 90

Echipa Universitatea Craiova își păstrează linia pozitivă de la numirea bulgarului Ivaylo Petev pe banca tehnică.

Elvir Koljic a marcat unicul gol al meciului, în minutul 90, cu un șut din interiorul careului la colțul lung.

La 0-0, CFR Cluj a avut două mingi trimise în bară prin grecul Tachtsidis.

Alexandru Mitriță a fost aproape de 2-0 în prelungirile partidei.

Pentru Universitatea Craiova este a treia victorie consecutivă cu Petev pe bancă.

Oltenii au egalat CFR Cluj la puncte în clasament după această victorie, fiecare echipă având câte 32 de puncte.

Aceasta a fost a 36-a întâlnire în principala competiţie internă. De 11 ori au câştigat oltenii, de 13 ori s-au impus clujenii, iar alte 12 partide s-au terminat la egalitate.

Palmares cu Universitatea Craiova gazdă: 18 meciuri - 7 succese Universitatea - 6 remize - 5 victorii CFR Cluj.

Ultimele trei meciuri directe se încheiaseră la egalitate, cu același scor, 1-1.

Caseta tehnică

Universitatea Craiova: L. Popescu – Vlădoiu (Căpăţînă ’81), Screciu, R. Silva, Bancu – Creţu, Kurtic (Mateiu ’69) – Danciu (Baiaram ’68), Ivan (Roguljic ’55), Mitriţă – Markovic (Koljic ’55). Antrenor: Ivaylo Petev.

CFR Cluj: Sava – Malico, Ilie, Kresic, Mogoş – Avounou (Cvek ’83), Tachtsidis, Muhar – Deac (Otele ’76), Juricic (Birligea ’66), Krasniqi (Fica ’66).  Antrenor: Andrea Mandorlini.

Cartonaşe galbene: Kurtic ’24, Silva ’29, Screciu ’56, Vlădoiu ’81 / Muhar ’26, Tachtsidis’54.

Arbitri: Adrian Viorel Cojocaru – George Florin Neacşu, Mircea Orbuleţ.

22:27

Adrian Cojocaru pune capăt meciului.

90'

Sava blochează șutul lui Mitriță. Șansă mare de 2-0 pentru olteni.

90'

Gol Koljic!

Craiova dă lovitura prin bosniacul Elvir Koljic. Șut din interiorul careului la colțul lung.

72'

Avounou trimite în poartă, dar golul e invalidat pentru offside.

65'

Ce ocazie ratează CFR prin Tachtsidis. Reluare din apropiere în bara transversală.

48'

Ratare uriașă pentru CFR după un corner.

46'

21:19

0-0 la pauză.

37'

Deac intră în centru și ratează cea mai mare ocazie pentru CFR.

35'

Mitriţă pătrunde în careu și e blocat în ultimul moment.

29'

Galben încasat de Raul Silva.

26'

Lovitură liberă pentru gazde. Mitriță trimite pe poartă și Sava respinge în corner.