U Cluj revine de la 0-2 și scapă de înfrângere la Craiova

Duelul celor două ”Universități” din prima ligă a României s-a încheiat nedecis, vineri seara, în etapa a 25-a.

Așa am trăit Universitatea Craiova - Universitatea Cluj

Universitatea Craiova și Universitatea Cluj au remizat, scor 2-2, după ce formația gazdă din Bănie a avut 2-0 la pauză.

Lyes Houri și Mihai Căpățână au marcat golurile oltenilor din lovituri de la 11 metri, în minutele 9 și 45.

Ioan Ovidiu Sabău a efectuat nu mai puțin de patru schimbări la pauză, iar unul dintre jucătorii intrați pe teren, Valentin Gheorghe, a marcat la prima acțiune a părții secunde.

Dan Nistor, fost jucător la Universitatea Craiova, a restabilit egalitatea în minutul 64 dintr-o lovitură de la 11 metri.

Universitatea Craiova pierde două puncte în clasament în lupta pentru titlu, unde șansele oltenilor oricum erau mult reduse dată fiind diferența față de liderul FCSB.

Pentru Universitatea Cluj după acest rezultat sunt în continuare șanse la o clasare în playoff după sezonul regular.

Caseta tehnică

Universitatea Craiova: Lazar – Vlădoiu (Ian ’66), Zajkov, Maldonado, Bancu – Al. Creţu, Mateiu (Kozulj ’86), Căpăţînă – Houri (Mekvabishvili ’66), Markovic (Koljic ’58), Baiaram (Danciu ’86). Antrenor: Ivaylo Petev.

Universitatea Cluj: Gorcea – Piţian (Simion ’46), Masoero, Mitrea, Vătăjelu (Anselmo ’46) – Pănoiu (Chintes ’46), Bic – Roger (Gheorghe ’46), Nistor, Chipciu – D. Popa (Doukoure ’78). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.

Cartonaşe galbene: Bancu ‘87/ Vătăjelu ’11, Pănoiu ’19, Anselmo ’86.

Arbitri: Radu Petrescu - Mircea Grigoriu, Radu Ghingulea.