U Cluj – CFR Cluj 1-2. Toate golurile marcate din penalty

Campioana CFR Cluj a plecat cu toate punctele de pe terenul rivalei locale Universitatea Cluj, echipa de care a trecut, cu 2-1, intr-un meci din etapa a 15-a.

Deac a deschis scorul din penalty, in minutul 25, o faza fixa dictata pentru un fault asupra lui Yuri Matias in urma unui corner.

CFR Cluj si-a dublat avantajul in partea secunda de asemenea dintr-o lovitura de la 11 metri. Malele a transformat cu o executie sigura pentru 0-2 pe Cluj Arena.

In prelungirile partidei si cei de la U Cluj au primit o lovitura de pedeapsa. Pires a inscris cu emotii pentru 1-2, acesta fiind si scorul final al meciului.

Cele doua echipe nu s-au mai intalnit la nivelul primei ligi de sapte ani.

U Cluj: Iliev - Vlădoiu, Piţian, Fl. Ilie (Remacle 71), Ispas – Simion (Bic 62), Pires, I. Filip - Horşia (Haită 63), L. Fulop, Thiam (46 Ad. Bălan). Antrenor: Eugen Neagoe.

CFR Cluj: Scuffet - Cr. Manea, Kolinger, Yuri, Camora – Boateng (Braun 87), Muhar, Deac (Cvek 69) – Petrila (Petrila 87), Yeboah (Roger 79), Malele (Birligea 69). Antrenor: Dan Petrescu.

Cartonaşe galbene: Fl. Ilie 23, Simion 58, Vlădoiu 58 / Boateng 54, Yeboah 70, Petrila 88, Kolinger 90+2, Hoban 90+5.

Arbitri: Petrescu Radu - Ghinguleac Radu Adrian, Grigoriu Mircea Mihail.