Surpriză la Ovidiu! Campioana Farul învinsă categoric de ultima clasată Poli Iași

În absența celor opt titulari menajați de Gheorghe Hagi în perspectiva returului cu Urartu din Conference League, campioana Farul Constanța a fost pradă ușoară pentru Poli Iași, lanterna roșie din Liga 1 după primele două etape.
Așa am trăit Farul - Poli Iași

Echipa pregătită de Leo Grozavu s-a impus, cu 3-1, în meciul disputat duminică după-amiaza la Ovidiu.

Primul semnal de alarmă la poarta Farului a fost tras de Roman în minutul 8, când portarul Buzbuchi a avut o primă intervenție decisivă.

Farul a replicat prin Carnat și Santos, ambii ratând de puțin deschiderea scorului, dar Poli Iași avea să deschidă scorul.

Brazilianul Felipe a marcat în minutul 11 cu un șut deviat.

Cu opt minute înaintea pauzei Vojtus a majorat avantajul ieșenilor cu o lovitură de cap din șase metri.

La cabine s-a intrat cu 2-1 pentru Poli Iași, după ce Enes Sali a redus din diferență în prelungirile primei reprize.

Un gol validat în cele din urmă de VAR, după ce pe faza de meci se ridicase fanionul eronat de la margine pentru un offside.

Felipe a refăcut diferența de două goluri la șase minute după reluarea jocului și Poli Iași a ținut de rezultat până la final.

După meci brazilianul Felipe a declarat că-și propune să marcheze 12-15 goluri în actualul sezon de Liga 1.

Poli Iași bifează primele puncte de la revenirea în Liga 1 și urcă până pe locul zece în clasament.

Pentru echipa din Copou a evoluat și Andrei Ciobanu, un jucător lansat în fotbalul mare de Farul.

Acesta a evoluat ultima oară pentru Rapid, unde nu a reușit să se impună și a plecat după doar un sezon.

Caseta tehnică

Farul: Buzbuchi – D. Sîrbu (M. Popescu 46), K. Boli, Diogo Queiros (Andronache 62), Vianna - Artean, N. Popescu (Grameni 46), Vînă – Mateus Criciuma (Benchaib 67), Carnat, Sali (V. Dumitrache 46). Antrenor: Gheorghe Hagi.

Poli Iași: Ailenei - Martac, Tincu, Katanec, Stefanovici – Jatoba (C. Itu 90+2), A. Roman, Marchioni (Vaşvari 74), Luis Phelipe (A. Dumitru 61) – A. Gheorghiţă (Harrison 46), Vojtus (A. Ciobanu 61). Antrenor: Leo Grozavu.

Cartonaşe galbene: Vianna 58 / Stefanovic 42, Leo Grozavu 64.

Arbitri: Rareş Vidican - Sebastian Gheorghe, Florian Vişan - Cătălin Busi.