Sepsi spulberă Poli Iași în primul meci din 2024 în Liga 1

Echipa Sepsi Sf.Gheorghe s-a impus de o manieră categorică, scor 6-0 (3-0) în duelul cu Poli Iași de vineri, în etapa a 22-a, într-un meci care a marcat reluarea campionatului.

Cum arată clasamentul după meciul Sepsi - Poli Iași

Doar 19 minute au rezistat jucătorii lui Leo Grozavu la Sf.Gheorghe, Marius Ștefănescu deschizând scorul din pasa lui Jonathan Rodriguez.

Cosmin Matei a majorat scorul dintr-un penalty, în minutul 36, pentru ca Nicolae Păun să modifice tabela din nou cu trei minute înaintea pauzei.

În partea secundă au mai punctat Sherif Kallaku (min.63), Ștefănescu din pasa lui Păun (min.85) și Mihai Bălașa din lovitură de la 11 metri (min.88).

Un meci cu doar două cornere (1-2) și un singur cartonaș galben încasat de gazde, ieșenii având per total o posesie superioară (53%).

Cu acest succes Sepsi își consolidează locul cinci în clasament, în timp ce Poli Iași rămâne pe locul 14.

Caseta tehnică

Sepsi: Niczuly - Oteliţă, D. Ciobotariu, Kecskes (M. Bălaşa 74), Fl. Ştefan - N. Păun, J. Rodriguez (I. Gheorghe 75) – M. Ştefănescu, C. Matei (Aganovic 62), R. Varga (Kallaku 62) – Debeljuh (Rondon 83). Antrenor: Bernd Storck.

Poli Iași: Lung jr. – Martac (Todoroski 46), Fl. Ilie, M. Katanec, R. Ispas - Jatoba, Itu (Allanzinho 64), Marchioni, R. Ion (Bouhenna 46) – A. Gheorghiţă (Stefanovic 74), Harrison (S. Buş 81). Antrenor: Leo Grozavu.

Cartonaş galben: Oteliţă 4

Arbitri: Adrian Cojocaru - Marius Badea, Alexandru Vodă - Mihai Amorăriţei.