Sepsi obține prima victorie împotriva Rapidului

Echipa Sepsi Sf. Gheorghe s-a impus pe teren propriu în duelul cu Rapid, scor 2-0 (1-0), luni seara, în ultima partidă a etapei a 3-a din playoff, în Liga 1.

Este prima victorie pe care formația din Covasna o obține în șase meciuri contra giuleștenilor la nivelul primei ligi a României.

Până la confruntarea de luni seara Rapid obținuse trei victorii, iar alte două meciuri s-au încheiat la egalitate.

Alexandru Tudorie a deschis scorul pentru Sepsi, în minutul 26, cu o reluare din interiorul careului.

Cu patru minute înaintea finalului gazdele și-au dublat avantajul prin Marius Ștefănescu.

Giuleștenii au ratat o lovitură de la 11 metri, în minutul 90, prin căpitanul Cristi Săpunaru. Șutul acestuia de la punctul cu var s-a dus peste poartă.

Sepsi obține prima victorie în playoff, dar rămâne pe ultimul loc din clasament.

Rapid rămâne pe cinci, fără victorie în faza playoff a campionatului, la 11 puncte distanță de liderul Farul.

Caseta tehnică

Sepsi: Niczuly – R. Dimitrov, Ninaj, Bălaşa, A. Dumitrescu – Aganovic (Ştefănescu 68), N. Păun, J. Rodriguez (Papa 79), C. Matei (Rondon 79) - I. Gheorghe, Tudorie (Safranko 63). Antrenor: Cristiano Bergodi.

Rapid: H. Moldovan - Onea, Săpunaru, D. Grigore, Junior Morais – Emmers (Papeau 62), Al. Albu, Kait (Luckassen 84) – Pănoiu (Sefer 62), Dugandzic, Al. Ioniţă II (Ongenda 75). Antrenor: Adrian Mutu.

Cartonaşe galbene: C. Matei 36, J. Rodriguez 69 / Dugandzic 19, D. Grigore 51, Sefer 85.