1
Hermannstadt
Bejan 54'

Așa am trăit Sepsi - Hermannstadt

Luni după-amiaza de la 18:30 am continuat etapa a 6-a din Liga 1, live text în această pagină, cu meciul Sepsi - Hermannstadt.

20:26

Final de partidă.

90'

Meciul e prelungit cu 4 minute.

89'

Ocazie uriașă ratată de Iancu din câțiva metri. Reia cu capul peste poartă!

84'

Ștefănescu, jucător intrat în partea secundă trage pe lângă poartă.

58'

Sibienii aproape de un nou gol, de această dată pe contraatac. Paraschiv trage pe lângă poartă din interiorul careului.

54'

Gol Bejan!

Hermannstadt egalează după un corner. Bejan reia cu capul din șase metri.

46'

Start de repriză secundă.

19:19

Pauză la Sf. Gheorghe. Sepsi are 1-0 după primele 45 de minute.

45'

Gol Kallaku!

Sepsi marchează cu un șut din interiorul careului.

22'

Balaure caută colțul scurt cu un șut pe jos din lovitură liberă. Alimi respinge cu ușurință.

14'

Hermannstadt marchează, dar golul sibienilor e anulat de o semnalizare de la margine. Paraschiv se afla în afara jocului.

1'

A început meciul de la Sf.Gheorghe.

18:34

Sepsi: Niczuly - Aganovic, Ninaj, Ciobotariu, Oteliţă - I. Gheorghe, Alimi, Kallaku - R. Varga, Damaşcan, Rondon.

Hermannstadt: Letica - Butean, Bejan, Stoica, Oroian - Balaure, Mino, Alhassan, Neguţ - Bucuroiu, Paraschiv.

15:23

Avancronica

Sepsi OSK şi FC Hermannstadt s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 10 ori, de patru ori s-au impus covăsnenii, de două ori au câştigat oaspeţii din această rundă, iar alte patru jocuri s-au terminat la egalitate.

Primele confruntări au avut loc în sezonul regulat 2018-2019, când FC Hermannstadt a câştigat ambele partide, 1-0 acasă (21 iulie 2018, întâiul meci din istoria sibienilor în Superligă) şi 3-1 în deplasare.

Cea mai mare diferenţă de scor: 21 septembrie 2019, Sepsi OSK - FC Hermannstadt 3-0.

Cea mai recentă dispută directă din campionat: 25 februarie 2023, Sepsi OSK - FC Hermannstadt 2-1. Au marcat Aganovic, Bălaşa, respectiv Babic.