Sepsi – Farul 0-1. “Marinarii” lui Gheorghe Hagi se desprind in fruntea clasamentului

Farul Constanta a castigat la Sf.Gheorghe si are cinci puncte avans fata de Rapid, principala urmaritoare in lupta pentru prima pozitie.

Louis Munteanu a marcat unicul gol al meciului de la Sf.Gheorghe dupa o demarcare de atacant, in minutul 33.

La 0-0 cei de la Sepsi au ratat doua mari ocazii prin Safranko, atacantul slovac revenit in prima liga din Africa de Sud.

In minutul 2 mingea trimisa de Safranko a lovit transversala, pentru ca in minutul 17 portarul Aioani sa respinga cu un reflex de zile mari.

La patru minute dupa pauza acelasi Aioani a respins in corner sutul lui Aganovic din afara careului.

In finalul partidei cei de la Sepsi au reusit sa marcheze, insa reusita lui Tudorie a fost invalidata pentru o pozitie afara din joc. Faza legitimata de verificarea VAR-ului.

A patra victorie consecutiva pentru Farul. “Marinarii” ajung la cinci victorii in ultimele sase meciuri.

Sepsi sufera prima infrangere dupa trei victorii la rand in campionat.

Farul se desprinde in clasament la cinci puncte de Rapid, echipa care a remizat pe teren propriu cu Botosani in aceast runda a 13-a.

Sepsi ramane pentru moment pe locul al cincilea, cu 19 puncte.

Sepsi: Niczuly - Radoslav, Ciobotariu, Ninaj, Dumitrescu (Ispas 87) – C. Matei (Golofca 73), Păun, Aganovic (J. Rodriguez 72) - Varga, Safranko (Rondon 61), Ştefănescu (Tudorie 60). Antrenor: Cristiano Bergodi.

Farul: Aioani - Sîrbu, Larie, Popescu, Kiki (Nedelcu 54; Banu 70) - Doukoure, Artean, Grameni (Casap 54) – Morar (Borza 46), L. Munteanu, Pitu (Torje 63). Antrenor: Gheorghe Hagi.

Cartonaşe galbene: Aganovic 65 / Kiki 37, Morar 51, Aioani 82, Torje 84.

Arbitri: Chivulete Andrei Florin - Urzică Vladimir, Orbuleţ Mircea.