Sepsi – Dinamo 2-0. A patra infrangere consecutiva pentru Contra

Victorie fara dubii obtinuta de Sepsi Sf.Gheorghe in fata lui Dinamo, sambata seara, in etapa a 8-a din CASA Liga 1.

Sepsi a deschis scorul prin Achahbar, jucator care a inceput meciul ca rezerva, si care a scuturat plasa cu un stang puternic din afara careului in minutul 29.

La 0-0 cei de la Dinamo au avut un gol anulat corect pentru o pozitie afara din joc la Sorescu.

In minutul 32 portarul dinamovist s-a opus providential golului la reluarea de cap trimisa de Safranko.

Dinamo a inceput avantat partea secunda, dar a si pierdut numeroase baloane in propria jumatate.

De la o astfel de eroare Sepsi a marcat golul de 2-0 prin Fulop in minutul 77.

Anterior, Stefanescu (69) si Golofca (74) au ratat doua mari ocazii pentru covasneni.

Sepsi ajunge la 15 puncte si urca pe locul trei provizoriu in clasament, egalandu-le la puncte pe CFR Cluj si FCSB, echipe cu un meci mai putin disputat.

Dinamo aduna a patra infrangere consecutiva, iar postul lui Cosmin Contra se clatina serios.

Sepsi: Niczuly – Dimitrov (Delgiannidis ’63), Bouhenna, Mitrea, Fl. Ştefan (Golofca ’72) – I. Fulop, Vaşvari, Aganovic (Fofana ’72) – Safranko, G. Dragomir (Achahbar ‘8), Petrila (Ştefănescu ’64). Antrenor: Leo Grozavu.

Dinamo: Rene Hinojo – Gonzalez (Puljic ’67), Ba, R. Grigore (Creţu ’65), I. Lopez – A. Garcia (Gueye ’66), Anton – Sorescu (Fabbrini ’46), Borcea (Borja Valle ’11), Camara – Nemec. Antrenor: Cosmin Contra.

Cartonaşe galbene: I. Fulop ’53, Dimitrov ’58 / Gonzalez ‘6, Camara ‘53

Arbitri: Ovidiu Haţegan - Octavian Şovre, Sebastian Gheorghe - Vlad Baban.