Sepsi deschide etapa a 14-a cu victorie la Voluntari

Runda a 14-a din sezonul regular al Ligii 1 a debutat, vineri seara, cu meciul FC Voluntari – Sepsi, partidă câștigată de covăsneni, cu 2-0.

Prima ocazie a meciului a apărut în minutul 4, când Aganovic a scăpat singur cu Jesus Fernandez și nu a reușit să marcheze.

Un minut mai târziu Ștefănescu a deschis scorul după o gafă mare în centrul apărării adverse.

FC Voluntari a marcat prin Dumiter în minutul 56, dar golul a fost anulat de VAR pentru un offside.

Gol anulat și pentru Sepsi în minutul 72 de asemenea pentru offside la Varga.

Din minutul 76 tabela s-a modificat la 2-0 pentru Sepsi, când Ștefănescu a trimis din afara careului, mingea a luat pământul și a intrat la colțul lung.

Pentru Sepsi este a doua victorie consecutivă, iar covăsnenii urcă pe locul opt în clasament.

Caseta tehnică

FC Voluntari: J. Fernandez - Ricardinho, C. Paz, Armaş - Boboc, Raţă (M. Răduţ 80), Crepulja, D. Andrei (R. Popescu 88), Carnat (A. Niţă 88) - Nemec, Dumiter (D. Florea 65). Antrenor: Ilie Poenaru.

Sepsi: Niczuly – Oroian (Renţa 46), D. Ciobotariu (I. Gheorghe 46), Kecskes, Fl. Ştefan - J. Rodriguez (M. Bălaşa 72), Ninaj – Aganovic (R. Varga 64), Alimi, M. Ştefănescu – Debeljuh (Safranko 64). Antrenor: Liviu Ciobotariu.

Cartonaşe galbene: C. Paz 53, Armaş 53 / J. Rodriguez 43, I. Gheorghe 63.

Arbitri: Horia Mladinovici - Bogdan Gheorghe, Cosmin Vatamanu.