Rapid, victorie in superioritate numerica impotriva Chindiei

Giulestenii s-au impus, cu 2-0 (0-0), in duelul cu Chindia Targoviste de pe teren propriu, in etapa a 27-a din Liga 1.

Un meci decis in mare parte de eliminarea lui Capusa de la oaspeti in finalul primei reprize.

Rapid a ratat doua bune ocazii la 0-0 in prima repriza, prin Sapunaru si Albu, in urma unor faze de la coltul terenului.

Giulestenii au profitat in partea secunda de jucatorul in plus si au sufocat Chindia, iar echipa pregatita de Toni Petrea a cedat pana la urma.

Dugandzic a deschis scorul dintr-o lovitura de la 11 metri, in minutul 66, ajungand la 16 goluri in fruntea ierarhiei golgeterilor.

Autogolul lui Boldor doua minute mai tarziu avea sa scrie istoria unui meci dominat de giulesteni.

Chindia a ratat in final o mare ocazie prin Popa singur cu portarul Moldovan.

Rapid urca pe locul trei in clasament dupa acest succes, al 14-lea in 27 de meciuri.

Rapid: Moldovan – Belu Iordache, Săpunaru, Iacob, Junior Morais – Ioniţă (Papeau ’58), A. Albu, Ciobanu (Emmers ‘9) – Sefer (Pănoiu ’57), Dugandzic (Luckassen ’85), Costache (Bamgboye ’85). Antrenor: Adrian Mutu.

Chindia Târgovişte: Căbuz – Căpuşă, Corinus, Boldor, Ad. Ioniţă (Dinu ’58) – Dulca, Vorobjovas (Perianu ’44), Akhmatov (Buş ’72) – Neguţ, Cooper (Fernandez ’46), D. Popa. Antrenor: Anton Petrea.

Cartonaşe galbene: / Cooper ’19, Căpuşă ’35, ‘45+2, Dulca ‘78

Cartonaş roşu: Căpuşă ‘45+2

Arbitri: Andrei Florin Chivulete – Daniel Mitruţi, Andrei Constantinescu.