2
Poli Iasi
Marchioni 40' Buș 6'

Așa am trăit Rapid - Poli Iași

Am transmis live text în această pagină meciul Rapid - Poli Iași din etapa a 12-a în Liga 1.

Giuleștenii sunt neînvinși în ultimele șapte meciuri disputate în toate competițiile. Ultimele trei partide jucate de Rapid au fost cu goluri de ambele părți.

Poli Iași vine în Giulești cu moralul ridicat după cele patru meciuri fără înfrângere în campionat, interval în care formația din Copou a câștigat de două ori în deplasare, 2-0 cu U Cluj și 2-1 cu Voluntari.

Ultima oară Rapid și Poli Iași s-au întâlnit în urmă cu patru ani, ieșenii câștigând cu 1-0 în Cupa României.

Cea mai recentă dispută directă în campionatul României a avut loc pe 4 mai 2015, CSMS Iaşi - Rapid 0-0. Bergodi se afla și atunci pe banca alb-vișiniilor.

23:03

Final de partidă.

79'

Buș reia cu capul și mingea se duce peste poartă.

60'

Gol Ioniță!

Rapid revine la conducere. Ioniță primește în careu de la Petrila și finalizează cu un șut în forță sub transversală.

57'

Asediu al giuleștenilor la poarta adversă. Bamgboye reia cu capul pe lângă poartă din centrarea lui Ioniță de la colțul terenului.

57'

Ilie (Poli Iași) vede primul galben din meci.

55'

Ocazie uriașă ratată de Rrahmani scăpat singur în careul advers. A tras pe lângă poartă.

46'

21:52

2-2 la pauză între Rapid și Poli Iași, cu penalty ratat de giuleșteni.

45'

Penalty ratat de kosovarul Rrahmani! Minge trimisă direct în bratele lui Ailenei.

45'

În al doilea minut de prelungire Petrila este faultat în careu și cei de la Rapid primesc penalty.

40'

Gol Marchioni!

Poli Iași egalează după un corner prin Marchioni. Lovitură de cap sub bară.

22'

Gol Ioniță!

Ioniță aduce Rapidul în avantaj din pasa lui Rrahmani. Preluare cu dreptul, dribling scurt și un șut pe jos în dreapta portarului.

20'

Gol Petrila!

Rapid egalează scorul prin Petrila după o pătrundere pe cont propriu în careu. Finalizare cu dreptul la colțul lung.

11'

Oaidă șutează în blocajul unui adversar. Început de meci alert.

10'

Jocul e reluat cu lovitură liberă din jumătatea oaspeților. Rămâne 0-1 pe tabelă.

7'

Gol anulat gazdelor pentru un offside la Albu. Faza e analizată de VAR.

6'

Gol Buș!

Lovitură de teatru! Poli Iași deschide scorul după un corner. Sergiu Buș a punctat cu o reluare din interiorul careului.

1'

Bîrsan a fluierat startul meciului din Giulești. Tribune arhipline în alb și vișiniu.

20:54

RAPID: 31 Moldovan – 47 Braun, 6 Iacob, 22 Săpunaru, 24 Borza – 26 Oaidă, 23 Albu, 10 Ioniță – 7 Bamgboye, 9 Rrahmani, 27 Petrila.

POLI IAȘI: 12 Ailenei – 27 Ispas, 3 Samayoa, 6 Ilie, 95 Jatoba – 37 Bordeianu, 24 Marchioni – 21 Luis Phelipe, 10 Roman, 80 Gheorghiță – 9 Buș.

Arbitru: Marcel Bîrsan.