2
Petrolul
Borja Valle (ag) 90' Oaidă (ag) 64'

Așa am trăit Rapid - Petrolul

Am transmis live text în această pagină, duminică, de la 21:30, derby-ul Rapid - Petrolul, meci din etapa a 5-a în Liga 1.
Rezultate Liga 1 2023/2024

23:32

Final de partidă.

90'

Gol Borja Valle (ag) !

Autogol de cascadorii râsului "reușit" de Borja Valle. Acesta nu s-a înțeles cu Moldovan.

85'

Moldovan blochează șutul lui Musi. A fost însă offside la jucătorul Petroluilui.

74'

Incredibilă ratare a lui Dugandzic din 7-8 metri.

73'

Centrare în fața porții lui și Dugandzic ratează de puțin întâlnirea cu balonul.

64'

Gol Oaidă (ag) !

Petrolul deschide scorul după un corner. Papp a reluat spre poartă și Oaidă a deviat în propria poartă.

60'

Centrare din dreapta și Săpunaru reia cu capul pe portar.

56'

Meciul e reluat cu repunere din careul de 6 metri al gazdelor.

51'

Jocul e din nou oprit, de această dată din cauza fanilor rapidiști. Aceștia aruncă mai multe torțe în teren.

49'

Papp reia cu capul pe lângă poartă.

46'

22:24

0-0 după primele 45 de minute în Giulești.

45'

Doua trimite pe lângă poarta Rapidului.

41'

Gol anulat Rapidului pentru un offside la Funsho. Inițial Dugandzic ratase cu capul din șase metri.

40'

Petrolul aproape de gol pe contraatac. Irobiso a trimis în bara transversală!

20'

Albu reia cu capul din centrarea lui Petrila. Mingea ajunge la portarul Zima.

18'

Jair nu prinde poarta cu o execuție din marginea careului.

13'

Meciul a fost reluat. La partidă asistă, printre alții, Mircea Lucescu și Anghel Iordănescu.

8'

Meciul este oprit de Andrei Chivulete. Nu se mai vede nimic pe Giulești din cauza fumigenelor aprinse în sectorul fanilor ploieșteni.

1'

Start de partidă.

21:33

Rapid: H. Moldovan – Onea, Săpunaru, Iacob, Braun – Oaidă, Al. Albu, Cîrjan – Funsho, Dugandzic, Petrila.

Petrolul: Zima – Papp, Meijers, Țicu – Doua, Hanca, Seto, Jair, Musi – Irobiso, Grozav.

12:08

Avancronica

Bucureştenii şi-au trecut în cont 37 de victorii, ploieştenii s-au impus de 21 de ori, iar alte 22 de partide s-au terminat la egalitate în ceea ce numim ”Primvs Derby”.

Palmares cu Rapid gazdă: 40 de meciuri - 27 succese Rapid - 9 remize - 4 victorii Petrolul.

Cea mai recentă întâlnire directă din campionat a avut loc pe 14 decembrie 2022, Rapid-Petrolul 3-1.