Rapid obține a treia victorie consecutivă cu FCSB în campionat

Giuleștenii au plecat cu toate punctele de pe Arena Națională după duelul cu FCSB din etapa a 15-a, ultima a turului în sezonul regular din Liga 1.
Așa am trăit FCSB - Rapid

Rapid s-a impus, cu 2-1, prin golurile marcate de Papeau și Iacob în prima repriză a meciului la care au asistat peste 40.000 de spectatori.

Papeau a deschis scorul cu un șut din interiorul careului, după ce a trecut de trei adversari, Șut, Dawa și Pantea.

În prelungirile primei reprize giuleștenii au lovit din nou după o fază fixă de la colțul terenului. Mingea centrată a sărit întreg pachetul de jucători de la prima bară și a ajuns la Iacob în centrul careului, iar acesta a profitat de absența marcajului pentru a marca golul de 2-0 pentru Rapid.

FCSB a relansat partida în partida secundă prin golul marcat de Dawa cu capul după o centrare din corner, în minutul 66.

Gazdele au avut un gol anulat de VAR în minutul 85 pentru un offside mic în care s-a aflat Rotariu.

În prima repriză, la 0-0, FCSB a avut mai multe ocazii de a marca printre care și o bară la reluarea lui Băluță cu capul după un corner.

Cum arată clasamentul după derby-ul dintre FCSB și Rapid.

Giuleștenii s-au impus pentru al treilea meci consecutiv în fața rivalei FCSB și a doua oară la rând în deplasare.

La meciul de duminică seara au asistat 40.563 de spectatori.

Caseta tehnică

FCSB: Târnovanu - Al. Pantea (V. Creţu 56), Ngezana, Dawa, Radunovic - Ov. Popescu (Oct. Popescu 46), Ad. Şut, Olaru - Al. Băluţă (Miculescu 84), Compagno (D. Rotariu 46), Fl. Coman. Antrenor: Elias Charalambous.

RAPID: H. Moldovan - Braun, Săpunaru, P. Iacob, Borza – Oaidă (I. Cristea 90), Al. Albu, Papeau (Onea 80) – Funsho Bamgboye, Borja Valle, Al. Ioniţă II (Kait 75). Antrenor: Cristiano Bergodi.

Cartonaşe galbene: Ov. Popescu 25, Pantea 33, Octavian Popescu 90+6 / Oaidă 35, Papeau 77, Cristiano Bergodi 90+5.

Arbitri: Sebastian Colţescu - Sebastian Gheorghe, Daniel Mitruţi.