3
FCU 1948
Blidar 56' Baeten 51' Albu 25'

Așa am trăit Rapid - FCU 1948

Am transmis live text în această pagină meciul Rapid - FCU 1948 din etapa a 22-a în Liga 1.

De la revenirea bucureştenilor pe prima scenă din 2021, cele două echipe s-au mai întâlnit de şase ori în principala competiţie internă, un joc a fost câștigat de Rapid, patru de către craioveni, iar o partidă s-a terminat la egalitate.

În tur, la Craiova, Rapid s-a impus cu 5-3.

FCU 1948 a câștigat ultimele două meciuri în deplasare cu Rapid.

22:07

Final de partidă.

90'

Faza e analizată de VAR, dar golul e validat.

90'

Gol Burmaz!

Rapid preia conducerea prin reușita lui Burmaz. Lovitură decisivă de cap.

90'

Iacob trimite cu capul pe lângă poartă.

90'

Gurău scoate șutul lui Onea.

90'

Meciul e prelungit cu 10 minute.

86'

Blănuță intră în careu și trage puțin pe lângă poartă.

85'

Gurău reține în doi timpi mingea șutată de Burmaz.

84'

Rrahmani aproape de dublă cu capul. Mingea trece pe lângă poartă.

81'

Gol Onea!

Rapid egalează prin Onea cu un șut din marginea careului. Portarul Gurău a avut partea lui de vină.

76'

Plouă tot mai tare în Giulești.

75'

Gol Rrahmani!

Rapid revine în meci. Rrahmani înscrie pentru 2-3 din 11 metri.

74'

După minute bune Feșnic e chemat la margine și dictează penalty pentru Rapid pentru henț comis de Lacroix.

71'

Fază de penalty analizată de VAR la un posibil henț comis de un jucător al oaspeților.

56'

Gol Blidar!

Braun o comite din nou. Degajează direct în picioarele lui Albu, acesta trage la poartă și Blidar deviază în poartă. 3-1 pentru FCU în Giulești.

51'

Gol Baeten!

FCU revine la conducere după reușita lui Baeten. Acesta profită de eroarea lui Braun și înscrie cu o reluare din interiorul careului. Fază creată de urcarea lui Achim.

46'

Bamgboye în locul lui Krasniqi la Rapid.

43'

Gol Krasniqi!

Rapid egalează prin Krasniqi cu un șut din zona centrală. O execuție cu dreptul la firul ierbii. Mingea a trecut printre picioarele lui Baeten.

38'

Săpunaru apare în careul advers la centrarea lui Onea din lovitură liberă și trimite cu capul peste poartă.

26'

Albu (FCU) este al doilea jucător avertizat din echipa oaspete.

25'

Gol Albu!

FCU deschide scorul prin Albu cu un șut plasat din marginea careului. Moldovan țintuit pe linia porții.