Rapid – CFR Cluj 1-4. Giuleștenii rămân fără victorie în playoff

La primul meci după demisia lui Adrian Mutu echipa CFR Cluj a părut renăscută și a administrat o înfrângere severă Rapidului chiar în Giulești.

Așa am trăit Rapid – CFR Cluj

După primele 45 de minute tabela stadionului de lângă Podul Grant arăta un neverosimil 4-0 în favoarea oaspeților.

Daniel Bîrligea și-a trecut în cont un hattrick în minutele 4, 8 și 36.

Cristi Manea a majorat avantajul echipei CFR Cluj la 4-0 în prelungirile primei reprize.

Golul de onoare al giuleștenilor a fost marcat de Rrahmani, cu opt minute înaintea finalului.

CFR Cluj egalează la puncte Universitatea Craiova în clasament după primul succes din playoff.

Rapid rămâne la cota 28 de puncte după a treia înfrângere consecutivă în această fază a campionatului.

Duminică, de la ora 20:30, se dispută meciul FCSB – Universitatea Craiova.

În această rundă de playoff s-a mai înregistrat remiza dintre Sepsi și Farul.

Caseta tehnică

Rapid: Aioani - Braun, Săpunaru, I. Cristea, Bădescu (Borza 46) – Al. Albu, Djokovic (Oaidă 46), Papeau (Petrila 46) – Funsho Bamgboye (E. Krasniqi 63), A. Rrahmani, Burmaz (Hasani 70). Antrenor: Cristiano Bergodi.

CFR CLUJ: R. Sava – C. Manea (Aussi 79), Boben, M. Ilie, Abeid (Camora 86) - Muhar, K. Keita, Avounou (El Kadouri 73) - Deac, Bîrligea (P. Michael 73), Otele (Serebe 86). Antrenor: Ovidiu Hoban.

Cartonaşe galbene: Oaidă 55 / K. Keita 35, Muhar 48, Boben 58.

Arbitri: Radu Petrescu - George Neacşu, Daniel Mitruţi.