Primele goluri pentru Budescu la FC Voluntari. Ilfovenii cu un picior si jumatate in playoff

Mijlocasul Constantin Budescu a reusit o dubla in victoria obtinuta de FC Voluntari pe teren propriu cu Sepsi, scor 3-1, in etapa a 27-a din CASA Liga 1.

Budescu a deschis scorul in minutul 23 cu o lovitura de cap din centrarea lui Rata de la limita terenului.

Covasnenii au egalat prin Aganovic in partea secunda, minutul 63, dupa o lovitura de la coltul terenului. Al doilea gol cu capul marcat in meciul de la Voluntari.

Cu zece minute inaintea finalului Budescu si-a trecut in cont dubla dintr-o lovitura de la 11 metri.

Tavares a inchis tabela in minutul 89 securizand victoria pentru echipa lui Liviu Ciobotariu.

FC Voluntari revine pe locul trei si mai are nevoie de un punct in ultimele trei meciuri din sezonul regular pentru a merge in playoff.

Centralul Hategan a fost aproape sa abandoneze partida inca din minutul 7 dupa o ciocnire cu Rata. A avut nevoie de interventia medicilor pentru a-si reveni.

FC Voluntari: Popa – Briceag, Armaş, Tamaş, Ciobotariu – Droppa, Miranda – Ion Gheorghe (Lopes ’75), Budescu (Tavares ’82), Raţă (Meleke ’71) – Nemec (L. Fulop ’75). Antrenor: Liviu Ciobotariu;

Sepsi: Niczuly – Dimitrov, Ninaj, Mitrea, Dumitrescu (Ispas ’46) – Ashkovski (Damascan ’78), Aganovic, Tincu (Luckassen ’83), Bărbuţ – Tudorie, Golofca (I. Fulop ’46). Antrenor: Cristiano Bergodi;

Cartonaşe galbene: Raţă ’56, Ricardinho '88 / Dumitrescu ‘15;

Arbitri: Ovidiu Haţegan - Mircea Grigoriu, Sebastian Gheorghe - Iulian Dima.