Prima victorie pentru Craiova lui Mititelu in mandatul Napoli

FCU 1948 a castigat cu 1-0 disputa de pe teren propriu cu FC Arges, duminica, in etapa a 23-a din Liga 1.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Sidibe, in minutul 60.

Prima ocazie a apartinut gazdelor in minutul 4 la un sut trimis de Baeten peste poarta.
Argesul a replicat prin executia lui Serban pen centrul portii.

Craiova a deschis scorul, in minutul 60, prin Sidibe dupa o lovitura de la coltul terenului. Oaspetii n-au reusit sa respinga, mingea a ramas la bataie in careu si Sidibe a impins-o in poarta din cativa metri.

Ocazie de 2-0 ratata de olteni in minutul 78 la sutul lui Compagno din afara careului. Mingea s-a dus putin pe langa poarta alb-violetilor.

Pentru FCU 1948 este doar a cincea victorie a sezonului, iar echipa din Banie ramane pe locul 14 in clasament, cu 22 de puncte.

FC Arges ramane tintuita pe a opta pozitie, cu 31 de puncte, dupa a zecea infrangere a sezonului.

Au evoluat echipele

U Craiova 1948: R. Popa – Negru (Paramatti ’74), Diallo, Kovacic, Huyghebaert – Asamoah, V. Achim – Baeten, Sidibe (Compagno ’74), Van Durmen (Ondaan ’74) – Cl. Bălan. Antrenor: Nicolo Napoli.

FC Argeş: Greab – Tofan, Turda, J. Miguel, Latovlevici (Dumitraşcu ’81)– Meza Colli, I. Şerban (Honciu ’65), Raynov (Palic ’65) – Said (Dumitru ’46), Arias (Fatai ’65), Işfan. Antrenor: Andrei Prepeliţă.

Cartonaşe galbene: Bălam ‘6, Huyghebaert ’68, Achim ’74 / Latovlevici ‘27.

Arbitri: Andrei Chivulete - Vasile Marinescu, Mihăiţă Necula - Lucian Rusandu.