Poli Iași, victorie pe teren propriu pe teren propriu cu UTA

Etapa a 19-a din Liga 1 a început, vineri seara, cu duelul Poli Iași – UTA, meci câștigat de echipa din Copou, cu 1-0.
Așa am trăit Poli Iași - UTA Arad

Unicul gol al meciului a fost marcat de Shayon Harrison în minutul 78 cu o deviere din șase metri la o minge centrată de pe flancul drept.

Cu acest succes, echipa pregătită de Leo Grozavu ajunge la 22 de puncte și egalează pe UTA în clasament.

Echipa arădeană a ratat o mare ocazie în prima repriză, la 0-0, prin Bradley Cooper. Scăpat singur cu portarul, acesta a încercat un lob nereușind să-l păcălească pe Silviu Lung jr.

Poli Iași a replicat în finalul primei părți prin Alin Roman, jucător al cărui șut din lovitură liberă a fost deviat de portarul Florin Iacob în corner.

Caseta tehnică

Poli Iași: Lung Jr. - Martac, F. Ilie, Katanec (S. Buş 70), R. Ispas – Jatoba (Tincu 90+4), Marchioni - A. Gheorghiţă (Stefanovici 70), A. Roman (R. Ion 90+4), Luis Phelipe (C. Itu 90) – Harrison. Antrenor: Leo Grozavu.

UTA Arad: Fl. Iacob - Căpuşă, Conte, Benga, Aly Abeid - Cr. Mihai, Carp (R.  Pop 88), Fabry (M. Freitas 58) - Micovschi, Luckassen (Cooper 11), Omondi. Antrenor: Mircea Rednic.

Cartonaşe galbene: F. Ilie 17, Katanec 67 / M. Freitas 74, Micovschi 78, Mircea Rednic 80.

Arbitru: Marcel Bîrsan - Ovidiu Artene, Vladimir Urzică.