4
Univ.Craiova
Roguljic 90' Mitriță 90' Ivan 79' Markovic 66'

Așa am trăit Poli Iași - Universitatea Craiova

Arena din Copou a găzduit, sâmbătă seara, duelul Poli Iași - Universitatea Craiova, partidă din etapa a 5-a în Liga 1. Meciul a fost live text în această pagină de la ora 21:30. O etapă deschisă vineri seara de victoria celor de la FCU 1948 pe teren propriu cu FC Voluntari.

23:25

Final de partidă.

90'

Gol Roguljic!

Încă un gol în poarta celor de la Poli Iași. Roguljic profită de apărarea slabă a gazdelor și trimite în plasă.

90'

Gol Mitriță!

Craiova se desprinde prin Mitriță. Execuție de rafinament din interiorul careului după o combinație rapidă cu Ivan.

80'

Faza golului doi al Craiova este analizat de VAR, dar în cele din urmă vine confirmarea. Este 2-1 pentru olteni.

79'

Gol Ivan!

Craiova preia conducerea după reușita lui Ivan pe contraatac. Acesta a scăpat singur cu portarul la pasa lui Mitriță și a înscris cu un șut plasat la colțul lung.

75'

Minge în careu pentru Mitriță. Acesta trimite mult peste poartă.

66'

Gol Markovic!

Craiova egalează scorul prin Jovan Markovic. Lovitură de cap din șase metri la centrarea lui Vlădoiu, dar întreaga fază l-a avut în prim plan pe Mitriță. Acesta a pătruns în centru, după ce a depășit doi adversari.

59'

Cartonas rosu !

Alin Roman vede al doilea galben și este eliminat!

50'

Șansă bună irosită de olteni. Baiaram a pasat înapoi la Mitriță în loc să tragă la poartă.

48'

Martac (Poli Iași) este avertizat pentru un fault. Trei galbene în acest meci, toate în dreptul gazdelor.

48'

Lovitură liberă pentru Craiova. Mitriță trimite pe poartă și e aproape de gol. Intervenție a portarului Ailenei.

46'

Vlădoiu în locul lui Ndong la Craiova.

46'

Istvan Kovacs fluieră startul părții secunde.

22:18

Poli Iași intră cu 1-0 la cabine.

45'

Gol Roman!

Poli Iași deschide scorul prin căpitanul Alin Roman. Șut imparabil din lovitură liberă!

40'

Katanec este și el avertizat pentru un fault.

39'

Screciu șterge mingea cu capul pe lângă poartă din centrarea lui Mitriță.

35'

Roman de la gazde vede primul galben al meciului.

26'

Popescu reține mingea trimisă de Jatoba de la distanță.

15'

Primul corner al meciului aparține oltenilor.

12'

Ailenei respinge în corner șutul lui Markovic. S-a ridica un fanion de la margine pentru offside.

6'

Vine și primul șut pe poartă din acest meci. Gheorghiță a testat vigilența lui Popescu.

4'

Markovic reia din prima pe lângă poartă din pasa lui Ivan pe contraatac.

1'

A început meciul din Copou.

21:31

Poli Iași: Ailenei – Martac, Fl. Ilie, Katanec, Ștefanovici – Jatoba, Bordeianu, A. Roman, Luis Phelipe – Gheorghiță, Harrison.

Universitatea Craiova: L. Popescu – Ndong, Zajkov, Raul Silva, Bancu – Al. Crețu, Baiaram, Screciu – Ivan, Markovic, Mitriță.

15:20

Avancronica

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 18 ori în principala competiţie internă, de patru ori au câştigat ieşenii, de 12 ori s-au impus craiovenii, iar alte două partide s-au terminat la egalitate.

Cea mai recentă întâlnire directă din campionatul României a avut loc pe 2 februarie 2021, Poli Iaşi - Universitatea Craiova 0-3.