Poli Iași – U Cluj 1-0. Golul victoriei marcat pe final de meci

Cele trei puncte au rămas în Copou după un gol marcat cu cinci minute înaintea finalului partidei din etapa a 23-a.

Meciul se îndrepta spre o remiză albă, când Sergiu Buș a primit la marginea careului și a finalizat cu stângul în dreapta portarului celor de la U Cluj.

Gazdele au mai avut un gol în prima repriză marcat de fundașul Bouhenna, dar reușita acestuia a fost anulată pentru ofsaid, în minutul 16.

Poli Iași pune mâna pe trei puncte mari în lupta pentru supraviețuirea în prima ligă a României.

Pentru U Cluj este prima înfrângere din acest an, Șepcile Roșii debutând în 2024 cu victorie pe teren propriu în duelul cu Hermannstadt.

Poli Iași a avut parte de un restart de coșmar, cu înfrângere 6-0 în deplasare cu Sepsi.

U Cluj rămâne pe locul opt în clasament, în afara locurilor de playoff la care aspiră echipa lui Ioan Ovidiu Sabău.

Caseta tehnică

Poli Iași: Ailenei – Todoroski, Bouhenna, Samayoa, R. Ispas – Saghiri (Florin Ilie 9), Marchioni, Jatoba – L. Mihai (A. Gheorghiţă 67), Harrison (S. Buş 78), R. Ion (Bettaieb 46). Antrenor: Leo Grozavu.

U Cluj: P. Iliev - Chipciu, Thalisson, Masoero, Roger Rodrigues – O. Bic (Filip Ilie 88), Doukoure (G. Simion 69) – V. Gheorghe (Vătăjelu 69), D. Nistor, R. Silaghi (Pănoiu 79) – D. Popa. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.

Cartonaşe galbene: Marchioni 50, L. Mihai 57 / V. Gheorghe 68, Talisson 80, Vătăjelu 87.

Arbitri: Cătălin Busi - Ovidiu Artene, Marius Marchidanu.