1
Rapid
Krasniqi 53'

Rapid a deraiat în Copou

Echipa Rapid a avut 1-0 în Copou și se îndrepta spre al șaselea succes consecutiv, doar echipa lui Leo Grozavu a întors spectaculos rezultatul și s-a impus în final, cu 3-1..

Krasniqi a deschis scorul la șapte minute după pauză cu un șut plasat din interiorul careului.

Doar trei minute s-au bucurat giuleștenii de avantaj, Bettaieb restabilind egalitatea după o gafă de amator comisă de Săpunaru, căpitanul giuleștenilor.

Fostul internațional a dat pe lângă minge și i-a permis lui Buș să-și treacă în cont pasa decisivă.

Finalul a aparținut gazdelor care au punctat de două ori pentru o victorie spectaculoasă.

Alin Roman a înscris pentru 2-1 din pasa lui Allanzinho în minutul 87, în timp ce Harrison avea să închidă tabela pe contraatac în minutul 90+4.

Rapid rămâne cu 48 de puncte și pierde locul doi în clasament în fața celor de la CFR Cluj.

Poli Iași ajunge la 30 de puncte egalând pe FCU 1948.

De reținut că în meciul din Copou n-a fost acordat niciun cartonaș galben.

Pentru Poli Iași este doar al doilea succes în fața giuleștenilor, în timp ce Leo Grozavu își trece în cont prima victorie în disputele cu Cristiano Bergodi.

Caseta tehnică

Poli Iași: Ailenei - Todoroski, Samoyoa, Fl. Ilie, Marchioni, Stefanovici - L. Mihai (Jatoba 67), Bordeianu (Allanzinho 46), Saghiri (A. Roman 81) – S. Buş (Kabran 67), Bettaieb (Harrison 77). Antrenor: Leo Grozavu.

Rapid: Aioani - Braun, Săpunaru, P. Iacob, Borza – Djokovic (Oaidă 64), Al. Albu (Hromada 78), Papeau (Petrila 64) – Burmaz (Hasani 78), A. Rrahmani, E. Krasniqi (Funsho 78). Antrenor: Cristiano Bergodi.

Arbitri: Radu Petrescu - Ovidiu Artene, Mircea Mihail Grigoriu.