Petrolul - UTA 0-0. Arădenii au evoluat în inferioritate numerică

Echipele Petrolul Ploiești și UTA Arad au remizat, scor 0-0, sâmbătă, într-un meci din etapa a 12-a.

Prima ocazie a aparținut gazdelor la voleul lui Grozav. Mingea din minutul 8 a trecut pe lângă poartă.

În prima repriză, minutul 12, gazdele au marcat prin Alexandru Musi, însă reușita a fost anulată după consultarea VAR.

Zima, portarul gazdelor, a avut două intervenții fabuloase în minutele 41 și 43, opunându-se golului în situații de unu contra unu.

Partea secundă l-a adus în prim plan pe Iacob, portarul arădenilor respingând în fața lui Musi la o reluare din interiorul careului.

UTA a rămas în inferioritate numerică din minutul 78, când Cooper a fost eliminat de pe teren.

Caseta tehnică

Petrolul Ploieşti: Zima – Dumitriu, Papp, Diomande (Rădulescu ’57), Meijers, Doua (Jefferson ’54) – Musi, Hanca, Jair – Roman (Răducan ’75), Grozav. Antrenor: Florin Pîrvu..

UTA Arad: Iacob – Căpuşă (Rodrigues ’70), Benga, Stolnik, Abeid – Mihai, Marcelo Freitas, Fabry (Stanciu ’83) – Stahl (Pop ’70), Cooper, Micovschi (Dumitraşcu ’90). Antrenor: Mircea Rednic.

Cartonaşe galbene: Papp ’58 / Cooper ’21, ’77, Fabry ‘27

Cartonaş roşu: Cooper ‘77

Arbitri: Cătălin Popa – Daniel Mitruţi, Mircea Orbuleţ.