3
Univ.Craiova
Baiaram 59' 40' Markovic 31'

Așa am trăit Petrolul - Universitatea Craiova

Am transmis live text în această pagină meciul Petrolul Ploiești - Universitatea Craiova din etapa a 28-a în Liga 1. Partida începe la ora 18:30.

Din 2014 începând, cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de nouă ori, de trei ori s-au impus prahovenii, iar alte şase partide au fost câştigate de olteni.

Petrolul s-a impus în tur, cu 3-1, prin golurile marcate de Musi, Grozav și Huja. Pentru olteni punctase Ivan.

Universitatea Craiova are o singură înfrângere în ultimele cinci deplasări în campionat, 2-1 cu Hermannstadt pe 10 decembrie 2023.

Petrolul are două victorii și o înfrângere pe teren propriu în acest an.

20:39

Final de partidă.

90'

Cartonas rosu !

Ndong este eliminat cu roșu direct pentru o lovitură cu cotul asupra lui Berisha.

90'

Meciul e prelungit cu 8 minute.

84'

Meciul continuă cu aruncare de la margine pentru olteni.

83'

Arbitrul intervine și e posibil să se repete.

81'

Ivan ratează lovitura de la 11 metri.

80'

Se acordă penalty pentru Craiova.

78'

Fază de penalty în careul gazdelor. VAR-ul intervine.

70'

Ivan intră în locul lui Markovic.

59'

Gol Baiaram!

Craiova revine la conducere prin Baiaram din pasa lui Mitriţă.

48'

Intrat la pauză, Berisha pasează decisiv pentru golul de 2-2 marcat de Grozav cu un șut din afara careului.

46'

Start de repriză secundă.

19:18

Craiova conduce la pauză cu 2-1.

45'

Gol Huja!

Petrolul revine în meci prin Huja. Gol marcat cu capul după o centrare din corner.

40'

Craiova se desprinde prin Baiaram. O fază pornită din propria jumătate.

31'

Gol Markovic!

Mitriță centrează în șase metri și Markovic înscrie cu capul.

25'

Zima se opune golului în două rânduri, la execuția lui Crețu și apoi la Markovic.