Petrolul – Rapid 0-0. Fiecare echipă a avut câte un eliminat

Derby-ul dintre Petrolul și Rapid s-a încheiat nedecis, vineri seara, în etapa a 20-a din Liga 1.

Meciul a început practic unsprezece contra zece, după ce Borza de la Rapid a fost eliminat cu roșu direct în minutul 6 pentru un fault asupra Doua.

Cea mai mare ocazie a primei reprize a aparținut gazdelor de la Petrolul la șutul lui Jair din lovitură liberă. Moldovan a respins spectaculos cu o mână în corner.

Petrolul a trecut pe lângă gol la zece minute de la reluarea jocului prin Musi.

În minutul 60 același Moldovan a blocat providențial șutul lui Grozav din interiorul careului.

Echilibrul numeric al partidei s-a refăcut din minutul 82, când Papp a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene.

Ultima ocazie a aparținut Petrolului la șutul lui Jair din minutul 90.

Rapid ajunge la șase meciuri fără victorie în toate competițiile. Practic, giuleștenii n-au mai învins pe nimeni de la 2-1 în deplasare cu FCSB, pe 5 noiembrie.

Cum arată clasamentul din Liga 1 după rezultatul dintre Petrolul și Rapid.

Caseta tehnică

Petrolul: Zima - Papp, Meijers, Huja, Ţicu – Doua (M. Roman 63), Diomande (Jefferson 57), Jair – Al. Musi (M. Rădulescu 63), Grozav, Omrani (L. Dumitriu 74). Antrenor: Florin Pârvu.

Rapid: H. Moldovan - Braun, Săpunaru, P. Iacob, Borza - Al. Albu, I. Cristea, Oaidă – C. Cîrjan (Funsho Bamgboye 55), Borja Valle, Papeau (D. Grigore 90+8). Antrenor: Cristiano Bergodi.

Cartonaşe gabene: Doua 37, Jefferson 57, Papp 74, Meijers 90+10 / Oaidă 32, Funsho Bamgboye 90+4.

Arbitri: Adrian Viorel Cojocaru - Imre-Laszlo Bucsi, Alexandru Vodă.