3
FCU 1948
Bauza 85' Chițu 81' Van Durmen 34'

Așa am trăit Petrolul - FCU 1948

Petrolul și FCU 1948, două dintre cele mai în formă echipe din Liga 1, cu victorii în ultimele două etape, s-au înfruntat vineri, de la ora 18:30, în deschiderea etapei a 6-a.

20:27

Final de meci.

85'

Gol Bauza!

Final electrizant la Ploiești, după ce echipa din Bănie se apropie la 4-3 după un penalty transformat de Bauza.

81'

Gol Chițu!

FCU reduce din diferență și scorul devine 4-2 pentru Petrolul.

77'

Golul e validat după câteva minute de analiză din partea VAR.

76'

Gol Musi!

Musi rămâne singur cu portarul și-l lobează pe Popa. E 4-1 pentru Petrolul, dar din nou e nevoie de VAR.

65'

Rămâne 3-1 pentru Petrolul, după ce golul lui Seto a fost invalidat pentru un fault în atac.

63'

Corner pentru gazde, Popa scapă mingea din mâini și Seto strecoară mingea în poartă.

61'

Gol Irobiso!

Irobiso face 3-1 cu o minge din interiorul careului.

46'

Start de repriză secundă.

19:20

Petrolul intră cu 2-1 la pauză.

38'

Irobiso trage din poziție favorabilă peste poartă.

34'

Gol Van Durmen!

FCU reduce din diferență prin Van Durmen. A fost un șut de la distanță trimis de Sidibe și portarul Zima a respins în față până în picioarele lui Van Durmen.

27'

Centrare din stânga și Sidibe reia periculos spre poartă. Mingea e deviată în corner.

15'

Papp (Petrolul) vede primul avertisment al meciului.

12'

Gol Jair!

Petrolul lovește din nou. Din două pase găzarii au adus mingea în careul celor de la FCU și Jair face 2-0 din pasa lui Grozav.

6'

Uriașă ocazie a oaspeților ratată de Sidibe singur cu portarul în șase metri.

4'

Petrolul deschide scorul prin Irobiso. Acesta preia în zona centrală, intră în careu și șutează de lângă Mascarenhas.

1'

Start de partidă.

0'

Petrolul: Zima - Meijers, Papp, Țicu - Dumitriu, Hanca, Seto, Jair, Musi - Irobiso, Grozav.

FCU 1948: Popa - Compagnucci, Lacroix, Henriques, Mascarenhas - Asamoah, Albu - Baeten, Bauza, Van Durmen - Chițu.

12:06

Avancronica

Cele două echipe s-au confruntat de trei ori în principala competiţie internă sezonul precedent. De două ori s-au impus ploieştenii, iar o partidă s-a terminat la egalitate.

Cea mai recentă dispută directă din campionat a avut loc pe 31 martie 2023, FCU 1948 - Petrolul 0-1, gol marcat de Valentin Ţicu.