Petrolul dă lovitura în Bănie și provoacă prima înfrângere acasă pentru Universitatea Craiova

Echipa Petrolul Ploiești s-a impus, cu 3-1, duminică, în deplasare cu Universitatea Craiova, în etapa a 13-a.
Așa am trăit Universitatea Craiova - Petrolul

Alexandru Musi a deschis scorul în minutul 57, după care Gheorghe Grozav a dublat avantajul Petrolului, în minutul 70.

Universitatea Craiova a redus din diferență prin Jasmin Kurtic dintr-o lovitură de la 11 metri la patru minute după golul spectaculos marcat de Grozav.

În minutul 82 același Grozav a marcat cu o reluare din centrul careului, însă reușita atacantului petrolist a fost anulată pentru offside după intervenția VAR.

Petrolul a marcat în cele din urmă golul trei prin Marian Huja după o fază de la colțul terenului, în minutul 90+1.

Universitatea Craiova suferă astfel prima înfrângere pe teren propriu în actuala ediție de campionat, după un egal cu Oțelul și patru victorii consecutive.

Pentru Petrolul este prima victorie după șase etape în care înregistrase cinci remize și o înfrângere. Este al doilea succes în deplasare pentru ploieșteni, după 2-0 în Giulești, cu Rapid.

Cum arată clasamentul actualizat după meciul de la Craiova.

Caseta tehnică

Universitatea Craiova: L. Popescu - Fl. Borţa, Screciu, Raul Silva, Ndong – Danciu (Baiaram 58), Kurtic, Houri (Işfan 87) – Roguljic (Al. Creţu 58), Markovic (A. Ivan 58), Al. Mitriţă. Antrenor: Corneliu Papură.

Petrolul: Zima - Dumitriu, Meijers, Papp, Justiniano (Huja 75) - Doua, Seto (Diomande 84), S. Hanca (Jefferson 90) - Jair, Grozav (Z. Petrovic 84), Muşi (D. Radu 90). Antrenor: Florin Pârvu.

Cartonaşe galbene: Işfan 90+8 / Doua 33, Meijers 60, Justiniano 73.

Arbitri: Ovidiu Haţegan - George Neaşcu, Ciprian Danşa.