Pandurii sunt aproape scapati de retrogradare, dupa 2-0 in fata contracandidatei FC Brasov

Paul Anton (29) si Mihai Roman (77) au rapus Brasovul lui Adrian Szabo, vineri seara, in prima partida a etapei. Pandurii au ajuns la cota "38" in dreptul punctelor stranse dupa 31 de meciuri consumate din actuala editie de campionat. Victoria de pe teren propriu cu FC Brasov, scor 2-0, le asigura gorjenilor linistea necesara pentru pregatirea unui nou sezon de Liga 1.

FC Brasov a fost echipa mai periculoasa in primele minute, pe fondul unei dominari teritoriale a gazdelor. In prima faza, Bencun l-a driblat frumos pe Mingote, insa nu a avut spatiu suficient pentru a relua decisiv din apropiere.

Croatul Aganovic (9) si Cristi Ganea (10) l-au testat pe lusitan cu doua executii de la distanta.

Paul Anton si-a trecut in cont prima reusita stagionala, in minutul 29, printr-un sut frumos, la firul ierbii, de la aproximativ 25 de metri.

Prima parte s-a incheiat cu gorjenii cautand desprinderea. Fundasii formatiei oaspete au respins de fiecare data din fata lui Shalaj si Momcilovic.

Jocul a curs in favoarea pandurilor si dupa reluare, in conditiile in care "stegarii" au fost incapabili sa mai puna in pericol buturile aparate de veteranul Mingote.

Shalaj, scapat singur cu Iacob, a reluat putin pe langa bara din stanga.

In minutul 77, Mihai Roman a dublat avantajul gazdelor, dupa ce l-a culcat pe Iacob in prealabil.

Cinci minute mai tarziu, Nicoara nu a fost capabil sa ridice scorul la 3-0 intr-o situatie identica.

Pandurii: Mingote - Ungurusan, Cordos, Sandru, Momcilovic - Anton, Mrzljak - Radut, Eric (V. Nicoara 58), Shalaj (Buleica 71) - Mihai Roman (Elton 81)

Rezerve: Stanca, Vasiljevic, Grecu, Elton, Buleica, Nicoara, Matulevicius

FC Brasov: Iacob - Straut, Novakovic, Goian, Ganea - Juric, Zlomislic (L. Ganea 56) - Constantinescu, Bencun (Ad. Ciocalteu 68), Aganovic - Tara (Leko 78)

Rezerve: Mutu, Leko, Novak, Moraru, Ciocalteu, Barna, L. Ganea

Arbitru: Cristi Balaj (Baia Mare)

Cartonase galbene: B. Ungurusan 47, M. Radut 80, A. Cordos 85, Mingote 90+1/ B. Straut 69, L. Goian 71, L. Ganea 80