Oțelul și UTA au remizat în primul meci al noului sezon de Liga 1. Câte un Pop a marcat pentru fiecare echipă

Primul duel din sezonul 2023/24 s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, între Oțelul Galați și UTA.

Arădenii au deschis scorul prin Rareș Pop în prelungirile primei reprize cu șut spectaculos din afara careului.

Oțelul a atacat mai mult în debutul reprizei secunde și oamenii lui Dorinel Munteanu au restabilit egalitatea prin Alexandru Pop.

Acesta s-a demarcat în careu și a trimis sub transversală cu un șut în forță.

Cu un sfert de oră înaintea finalului de partidă gălățenii au primit penalty din partea centralului Andrei Chivulete.

Juri Cisotti a tras pe centrul porții și portarul Florin Iacob a reușit să agațe mingea cu piciorul.

Ultima ocazie a meciului a fost ratată de gazde prin George Cîrjan. Intrat în care acesta a trimis mult peste poartă.

Caseta tehnică

Oțelul: R. Stoian - A. Rus, Yabre, Ariel Lopez, Zhelev – Teles (Gaitan 90), I. Neagu (Zivulic 80), Cisotti - Al. Pop (Jardan 72), Fatai (Cârjan 46), A. Ursu (Bodişteanu 46). Antrenor: Dorinel Munteanu.

UTA: Fl. Iacob - Roganovic, Benga, Markov, Aly Abeid – Carp (Stahl 56), C. Mihai (D. Isac 60) - R. Pop (R. Mustacă 80), Fabry (Postolachi 77), D. Dumitraşcu – Cooper (Leidsman 46). Antrenor: Mircea Rednic.

Cartonaşe galbene: Dorinel Munteanu – antrenor 20, Zhelev 69 / C. Mihai 57, D. Isac 75, R. Mustacă 85.

Arbitri: Andrei Chivulete - Sebastian Gheorghe, Mihăiţă Necula.