Oțelul – Petrolul 0-0. Cele două echipe au bifat remiza cu numărul 13 a sezonului

Echipele Oțelul Galați și Petrolul Ploiești au terminat fără goluri duelul direct din etapa a 23-a în Liga 1.

Cum arată clasamentul după acest meci

Gazdele au avut o bară transversală în minutul 21 prin Maciel, pentru ca în prelungirile primei reprize Zima să-l blocheze providențial pe Bodișteanu.

În partea secundă, Oțelul a trimis mingea în poartă prin Rusevic, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Petrolul a fost aproape să dea lovitura la Galați în minutele suplimentare, când Huja a reluat pe poartă și Stoian a respins în transversală.

Pentru fiecare dintre cele două echipe aceasta a fost a 13-a remiză în actualul sezon. Nicio altă echipă nu a înregistrat atât de multe rezultate de egalitate.

Caseta tehnică

Oțelul: R. Stoian - Zhelev, J. Cisse, Lovric, Miguel Silva – Lameira (Al. Pop 65), Zivulic – Maciel (Fatai 90), Cisotti, Bodişteanu – Rusevic (G. Cârjan 81). Antrenor: Dorinel Munteanu.

Petrolul: Zima - Papp, Meijers, Huja, Ţicu - Seto, I. Diomande (Işfan 46), Dumitriu (Irobiso 66) – Al. Musi (D. Radu 66), Grozav (Jefferson 85), Jair. Antrenor: Florin Pârvu.

Cartonaşe galbene: Lameira 63, Bodişteanu 81 / Meijers 70, Işfan 77.

Arbitri: Szabolcs Kovacs - Radu Ghinguleac, Adrian Vornicu.