Oțelul obține a doua victorie consecutivă și ajunge pe loc de playoff

Primul meci în Liga 1 între Oțelul Galați și Dinamo a fost câștigat de echipa pregătită de Dorinel Munteanu, vineri seara, în deschiderea etapei a 11-a.
Așa am trăit: Oțelul Galați - Dinamo

Unicul gol al meciului a fost marcat de Neluț Roșu în propria poartă, în finalul primei reprize, după o centrare din lovitură liberă.

Cu un singur șut pe poartă și un joc modest pe de-a întregul, Dinamo riscă să ajungă pe ultimul loc în clasament la finalul acestei etape, dacă FC Botoșani va obține victoria în deplasare cu Universitatea Craiova.

La 0-0, în minutul 16, cei de la Oțelul au solicitat penalty la un presupus henț comis de Araujo. Arbitrul George Găman a lăsat jocul să continue.

Oțelul a încheiat meciul în inferioritate numerică, după ce Pop a primit cartonașul roșu în minutul 90+1.

Pentru Dinamo este a șaptea înfrângere în 11 meciuri, în timp ce Oțelul are un singur eșec.

Ambele echipe au promovat în Liga 1 la finalul sezonului trecut.

Caseta tehnică

Oțelul: Dur Bozoancă - Adăscăliţei, J. Cisse, Lovric, Miguel Silva - A. Lopez (Zivulic 76) - Cisotti, S. Teles (Jardan 56) - Bodişteanu (R. Tănasă 46), Fatai (Al. Pop 76), Maciel (Latouchent 83). Antrenor: Dorinel Munteanu.

Dinamo: Golubovic – Lucas Araujo, Bena (Iulian Roşu 68), Patriche - de Moura, Neluţ Roşu, Larrucea (Dani Iglesias 46), C. Costin - I. Borcea (Irimia 74) - G. Gregorio (Ghezali 56), Politic (Hakim Abdallah 56). Antrenor: Ovidiu Burcă.

Cartonaşe galbene: R. Tănasă 59, Bodişteanu 68, Jardan 73, Al. Pop 90+1 / Politic 23, Lucas Araujo 79, Ghezali 87, de Moura 90+3.

Arbitri: George Găman – Daniel Mitruţi, Adrian Popescu.