3
Univ. Craiova
Mitriță 83' 81' 53'

Așa am trăit Oțelul Galați - Universitatea Craiova

Etapa a 17-a a continuat în Liga 1, duminică, de la ora 18:30, cu meciul Oțelul Galați - Universitatea Craiova. Partida trebuia să înceapă la ora 17:30, dar startul a fost amânat cu o oră din cauza terenului necurățat suficient de zăpada căzută peste noapte. Partida a fost live text în această pagină.

Oțelul are cea mai bună defensivă din campionat, cu doar 14 goluri primite, în timp ce Universitatea Craiova are a doua cea mai bună apărare, cu 16 goluri primite.

Două înfrângeri a suferit Oțelul pe teren propriu în opt meciuri disputate, cu FCSB și Farul.

De cinci etape Universitatea Craiova n-a mai câștigat în deplasare.

20:25

Final de partidă.

83'

Gol Mitriță !

Hattrick reușit de Mitriță.

81'

Craiova preia conducerea prin Mitriță, autorul unei duble în acest meci.

60'

Fatai și Neagu au intrat la gazde. Telles și Maciel retrași pe bancă.

57'

Dur Bozoancă respinge in extremis la reluarea lui Mitriță.

53'

Craiova egalează prin Mitriță. Demarcare în careu și finalizare cu șut plasat.

48'

Senzațională parada lui Dur Bozoancă la reluarea lui Danciu din câțiva metri. O fază creată de Bancu.

46'

19:20

1-0 la pauză pentru Oțelul.

44'

Miguel Silva respinge aproape de linia porții mingea trimisă de Mitriță.

34'

Markovic intră în locul lui Koljic.

25'

Fază de penalty de această dată în careul gazdelor. Jocul continuă, dar așa a fost și mai devreme. Arbitrul a revenit oprind meciul, după ce inițial nu acordase nimic.

19'

Gol Pop!

Alex Pop transformă de la 11 metri și Oțelul are 1-0 în acest meci disputat pe un teren înghețat și acoperit parțial de zăpadă.

19'

Intrarea lui Screciu cu crampoanele direct pe piciorul lui Teles este de penalty și Feșnic acordă lovitură de la 11 metri pentru Oțelul. Screciu se alege cu galben.

18'

Arbitrul oprește meciul pentru o verificare VAR. Faultul asupra unui jucător al gazdelor a avut loc în urmă cu câteva zeci de secunde.

17'

Popescu reține șutul lui Maciel de la mare distanță. O minge cu pământul, deloc ușor de gestionat.

4'

Danciu încearcă șutul de la distanță. Mingea se duce pe lângă poartă.

1'

Horațiu Feșnic fluieră startul meciului. Se joacă în condiții de iarnă veritabilă.

17:09

Oțelul: Dur Bozoancă - Zhelev, Cisse, Lovric, Miguel Silva - Jardan, Zivulic, Teles - Maciel, Pop, Bodișteanu.

Univ. Craiova: L.Popescu - Căpățână, Screciu, Raul Silva, Bancu - Crețu, Mateiu - Danciu, Ivan, Mitriță - Koljic.

14:56

11:58

Comunicatul clubului Oțelul în dimineața meciului cu Universitatea Craiova după o noapte de ninsoare viscolită:

Ținând cont de situația cauzată deja de viscol, dar și de prognoza meteo nefavorabilă desfășurării în deplină siguranță a meciului SC Oțelul Galați - Universitatea Craiova, programat astăzi, la ora 17.30, pe stadionul Oțelul, oficialii au decis să monitorizeze evoluția vremii și să aștepte încetarea viscolului.
Prioritatea principală este siguranța tuturor participanților la eveniment, jucători, oficiali și suporteri. Astfel, în funcție de condițiile meteorologice și de evaluarea riscurilor asociate, va fi luată o decizie finală cu privire la disputarea partidei. Menționăm că instalația de încălzire a suprafeței de joc a fost pornită încă de ieri și vom interveni când condițiile meteo ne vor permite.
În acest sens, vom menține permanent contactul cu suporterii prin intermediul canalelor oficiale de comunicare ale clubului.