Octavian Popescu aduce victoria pentru FCSB cu Gaz Metan

FCSB a obtinut a doua victorie in actuala editie de campionat, scor 2-1 (1-1), pe teren propriu, cu Gaz Metan Medias, intr-un meci din etapa a 4-a din CASA Liga 1.

Tanase a deschis scorul pentru FCSB, in minutul 12, dintr-o lovitura de la 11 metri obtinuta de Cordea.

Dupa alte 12 minute cei de Gaz Metan Medias restabileau egalitatea prin Matricardi dupa o faza fixa de la coltul terenului.

Scapat din marcaj de Mamut, atacantul debutant la FCSB, Matricardi a marcat de langa bara a doua.

FCSB a ratat o mare ocazie in finalul reprizei, cand Tanase a trimis in transversala dintr-o lovitura libera.

Intrat dupa pauza, tanarul Octavian Popescu a marcat golul victoriei pentru FCSB, in minutul 79, cu un sut din afara careului.

Un minut mai devreme Ianis Stoica, un alt tanar jucator al gazdelor, ratase la o faza singur cu portarul in interiorul careului.

Acelasi Ianis Stoica, omul cu golul egalizator de la Arad, a ratat o alta sansa si mai mare.

FCSB: Vlad - Haruţ (V. Creţu '46), Al. Creţu, Vinicius, S. Şerban - Moruţan (Olaru '46), Ov. Popescu, Fl. Tănase - Cordea, Mamut (I. Stoica '46, Oaidă '90+2), Fl. Coman (Oct. Popescu '72). Antrenor Dinu Todoran;

Gaz Metan: Vâlceanu - Romeo, Matricardi, I. Filip, Velisar - Gabriel De Moura (Yuri '46), Iancu - Grădinaru (Sarr '84), R. Deaconu (Ciocan '78), Chamed (Izata '67) - Irobiso. Mihai Teja.

Cartonaşe galbene: Fl. Comn '28 / De Moura '28, Izata '68.

Arbitru: Horia Gabriel Mladinovici.