Meci nebun intre Chindia si Petrolul. Ploiestenii au castigat pe final dupa ce fusesera egalati de la 2-0 in prima repriza

Etapa a 8-a din Liga 1 a continuat, miercuri, cu un meci extrem de antrenant intre Chindia Targoviste si Petrolul Ploiesti, partida disputata pe arena “Ilie Oana” cu dambovitenii in calitate de gazde.

Petrolul a transat disputa, cu 3-2, dupa ce Chindia revenise spectaculos pe final de meci de la 0-2!

Lucian Dumitriu si-a trecut in cont o dubla pentru “gazari”, in minutele 8 si 22.

La 2-0 pentru Petrolul meciul parea rezolvat in mare masura, insa eliminarea lui Mirko Ivanovski din minutul 60 a schimbat datele problemei.

Chindia a fortat revenirea in meci si oamenii lui Adrian Mihalcea au reusit in extremis egalarea.

Daniel Popa cu un sut in forta din interiorul careului in minutul 75 si apoi David Atanase cu o super executie din afara suprafetei de pedeapsa cinci minute mai tarziu au facut ca tabela sa arate din nou in echilibru.

Petrolul a marcat golul victoriei, in inferioritate numerica, prin Christian Irobiso, in minutul 82.

Chindia ramane ultima in clasament, fara victorie in actuala editie de campionat, in timp ce Petrolul ajunge pana pe locul al treilea dupa al patrulea succes din sezon, cu 14 puncte.

Chindia: Moldovan - Fernandez, Celea, Boldord - Akhmatov, Passaglia (46 A. Şerban), Dumitraşcu (Vorobjovas 26’), Ad. Ioniţă (Atanase 73’) – Mihaiu (Cooper 46’), D. Popa, Popadiuc (Cherchez 87’). Antrenor: Adrian Mihalcea

Petrolul: Vâlceanu - Meijers, Huja, Tamaş - Borta (Pashov 87’), Dumitriu (Tucaliuc 68’), Cebotaru (Seto 58’), Ţicu - Jair, Ivanovski, G. Grozav (Irobiso 68). Antrenor: Nicolae Constantin

Cartonaşe galbene: Boldor 45 / Ivanovski 58, Borta 63.

Cartonaş roşu: Ivanovski (Petrolul) 69.

Arbitri: Andrei Chivulete - Mihai Marius Marica, Ferencz Tunyogi.