1
FCSB
Compagno 45'

Asa am trait Universitatea Craiova - FCSB. Radoi vs Dica!

Duminica seara, de la 21:30, am transmis live text in aceasta pagina meciul Universitatea Craiova - FCSB, derby-ul etapei a 11-a in Liga 1. Prima confruntare intre Mirel Radoi si Nicolae Dica in campionat, doi fosti coechipieri la Steaua si cel mai recent colegi in staff-ul echipei nationale.

23:32

Final de meci.

87'

Olaru intra cu talpa inainte asupra lui Bancu.

86'

Radaslavescu in locul lui Oaida la FCSB.

80'

Dawa rateaza incredibil cu capul in sase metri dupa centrarea lui Olaru.

73'

Centrare pe bara a doua si Octavian Popescu trimite cu latul pe langa poarta.

71'

Craiova mai prezenta in joc. Oltenii cauta sa inchida meciul pentru a nu avea emotii pe final.

66'

Gol Oaida (ag)!

Craiova revine la conducere printr-un autogol bizar al lui Oaida. A fost o minge centrata din dreapta de Alexandru Cretu si din genunchiul lui Oaida balonul intra in poarta.

59'

Papp reia cu capul pe langa poarta o centrare din corner.

56'

Jocul devine din ce in ce mai aspru in aceasta repriza.

52'

Octavian Popescu se alege cu un galben pentru simulare, insa a fost un fault in toata regula comis de Screciu.

50'

Florescu apare in careul FCSB, dar intarzie finalizarea si este deposedat de Oaida aparut din spate.

46'

Incepe repriza secunda. Doua modificari la FCSB: Miculescu si Oct.Popescu au intrat pe teren. Jucatorii inlocuiti sunt Harut si Coman.

22:24

Radu Petrescu trimite echipele la cabine (1-1).

45'

Bara transversala o salveaza pe FCSB la reluarea lui Markovic dupa un corner.

45'

Alexandru Cretu ramane singur cu Tarnovanu si portarul celor de la FCSB are ultimul cuvant. Craiova aproape de gol.

45'

Gol Compagno!

FCSB restabileste egalitatea prin Compagno. Sut in forta si pe jos de la punctul cu var.

45'

Ramane decizia initiala de penalty pentru FCSB.

45'

Faza e analizata de VAR, desi Compagno deja a luat pozitia de a executa lovitura de la 11 metri.

45'

Compagno este busculat de Bancu si obtine lovitura de la 11 metri.

45'

Markovic aluneca in momentul sutului si rezulta o finalizare modesta.

37'

Patrundere a lui Radunovic in zona centrala si o pasa printre pentru Cordea. Acesta rateaza startul si Lazar intervine.

34'

O schema a oaspetilor cu mingea scoasa pentru Coman. Un sut slab cu latul in bratele lui Lazar.

33'

Lovitura libera pentru FCSB in preajma careului gazdelor.

32'

Gol Mitrea!

Craiova deschide scorul prin Bogdan Mitrea. Sut in forta de la 11 metri. Nicio sansa pentru Tarnovanu.

30'

Penalty obtinut de Markovic in duel cu Tamm. Acesta din urma incaseaza si cartonasul  galben.

26'

A incasat un galben si Radunovic. Deja trei avertismente adunate de jucatorii FCSB-ului.

23'

Coman este al doilea jucator avertizat din tabara oaspetilor.

22'

Sut slab trimis de Radunovic pe poarta.

20'

Alexandru Cretu ramane in pozitie de finalizare cu Tarnovanu. Portarul de la FCSB a blocat in extremis.

17'

Vali Cretu apare in sase metri si respinge din fata portii la o faza limita pentru poarta FCSB.

15'

Compagno ramane in pozitie de finalizare dupa o recuperare in jumatatea adversa. Sut slab pe portar.

13'

Nistor suteaza peste poarta din lovitura libera.

12'

Dawa ii pune o mana in piept lui Nistor la o faza de contraatac in superioritate numerica din partea gazdelor.

11'

Raul Silva respinge mingea centrata de Cordea in careul gazdelor.

9'

Primul corner al meciului apartine gazdelor. Tarnovanu respinge mingea centrata de Nistor.

7'

Compagno reia cu capul pe poarta din centrarea lui Cretu.

5'

Cretu castiga un duel unu la unu cu Radunovic. Se fluiera fault in atac.

3'

Markovic se resimte dupa ce a fost calcat de Tamm.

2'

Cretu urca pe zona centrala si incearca pasa pentru Markovic. Trimite prea tare si balonul iese afara.

1'

Incepe meciul de la Craiova.

20:18

Univ.Craiova: Lazar - Papp, Silva, Mitrea - Vătăjelu, Crețu, Screciu, Florescu, Bancu - Nistor - Markovic.

FCSB: Târnovanu - Crețu, Dawa, Tamm, Radunovic - Olaru, Haruț, Oaidă - Cordea, Compagno, Coman.

11:48

Avancronica

Din 2014, de la revenirea fotbalului craiovean pe prima scena, cele doua formatii s-au mai intalnit de 28 de ori in principala competitie interna, de cinci ori s-au impus oltenii, de 20 ori au castigat bucurestenii, iar alte trei jocuri s-au terminat la egalitate.

Palmares cu Universitatea Craiova gazda: 14 meciuri - 3 victorii Universitatea Craiova - o remiza - 10 succese FCSB.

Cele mai multe goluri s-au marcat pe 29 octombrie 2017, Universitatea Craiova - FCSB 2-5.

In play-off-ul editiei 2021-2022, oltenii s-au impus cu 2-0 in deplasare, apoi FCSB a castigat pe terenul craiovenilor cu 1-0.