1
UTA
Otele 77'

Petrolul - UTA 2-1. Ploiestenii raman pe loc de playoff

Arena "Ilie Oana" a gazduit de la ora 18:00 disputa Petrolul Ploiesti - UTA Arad, meci din etapa a 17-a in prima liga.

Echipa pregatita de Nae Constantin a deschide scorul prin Jair dintr-o lovitura de la 11 metri acordata de centralul Barbu la un hent comis de Chindris, in minutul 52.

Petrolul si-a majorat avantajul prin Irobiso, in minutul 76.

Chiar si asa, finalul partidei nu a fost lipsit de emotii pentru gazde, dupa ce UTA a redus din diferenta prin Otele.

Dobrescu a patruns in careu profitand de imprecizia lui Borta si a trimis in bara. Din stalpul portii mingea a ajuns in genunchiul lui Otele si de acolo a intrat in poarta.

Keseru a ratat o mare ocazie pentru aradeni la ultima faza a jocului.

Petrolul isi consolideaza locul sase in clasament dupa acest succes. UTA ramane pe pozitia a 14-a fiind in pericol de retrogradare.

Pentru UTA a fost primul meci de la revenirea lui Laszlo Balint pe banca tehnica.

Petrolul: Vâlceanu - Mathaus, Meijers, Huja - Borţa, Seto, Jair, Ţicu – Cioiu (Budescu 80), Irobiso, Grozav (Dumitriu 72). Antrenor: Nicolae Constantin.

UTA: Fl. Iacob - Dobrescu, Chindriş (Ubbink 54), Hoxhallari, Abeid - P. Anton, Batha – Stahl (Keseu 63), R. Pop (Negoescu 62), Otele (Jobello 87) – Postolachi. Antrenor: Laszlo Balint.

Cartonaşe galbene: Borta 37 / Dobrescu 28, Postolachi 40, Chindriş 45+2.

Arbitri: Marian Barbu - Imre-Laszlo Bucsi, Stelian Slabu.

20:01

Marian Barbu pune capăt partidei.

90'

Keseru trimite peste poarta o minge respinsa in fata de Valceanu.

82'

Budescu încearcă o finalizare pretentioasa cu exteriorul.

77'

Gol Otele!

UTA reduce din diferenta prin Otele. O minge trimisa spre poarta de Dobrescu a lovit bara si apoi din genunchiul lui Otele a modificat tabela.

72'

Irobiso apare din nou la finalizare. Sut pe langa poarta.

69'

Gol Irobiso!

Degajare lunga a lui Valceanu, mingea e prelungita pana la Irobiso care patrunde printre trei adversari, depaseste portarul si trimite in poarta goala.

63'

Keseru intra in locul lui Stahl.

59'

Otele reia pe poarta Interventie sigura din partea lui Valceanu.

52'

Gol Jair!

Jair transforma lovitura de la 11 metri cu un sut aproape de vinclu.

50'

Penalty pentru Petrolul dupa un hent comis de Chindriș. A fost nevoie de intervenția VAR.

46'

Start de repriza secunda.

18:52

Pauza la Ploiești. 0-0 dupa primele 45 de minute.

45'

Galben pentru un hent intentionat comis de Chindris la centrul terenului.

41'

Seto scapa in careul oaspetilor si trage slab permițându-i lui Iacob sa intervină.