1
Poli Iasi
Cristea 67'

Hermannstadt - Poli Iasi 0-1. Primul succes al moldovenilor dupa 9 meciuri!

Poli Iasi a scapat de ultimul loc in clasamentul din CASA Liga 1 dupa victoria la limita obtinuta, duminica, in deplasare cu Hermannstadt, in etapa a 15-a, ultima din sezonul regular si acest an calendaristic.

Andrei Cristea a marcat unicul gol al meciului in minutul 68 dintr-un penalty acordat la interventia lui Oprut asupra lui Popadiuc.

Pentru Poli Iasi este prima victorie dupa aproape trei luni in Liga 1, mai precis de la 5-2 pe teren propriu cu FCSB.

Este primul succes pentru formatia din Copou dupa noua meciuri in care Poli Iasi a obtinut doar doua puncte.

Hermannstadt sufera a treia infrangere in ultimele patru meciuri considerate pe teren propriu.

Hermannstadt: Cristiano – Vodă (Bastos ’63), Viera, I. Stoica, Opruţ – Mustivar (Alhassan ’46), Addae, Romario Pires (Dâlbea ’63) – Sîntean (Ster ’71), Jo Santos (Buzan ’71), Mayoral. Antrenor: Ruben Albes

Poli Iaşi: Brânză – Onea, Frăsinescu, Baxevanos, Buşu – F. Cristea (Angiulli ’73), De Iriondo, Passaglia – Platini (Popadiuc ‘32), Chacana (A. Cristea ’46), Calcan. Antrenor: Daniel Pancu

Cartonaşe galbene: Sîntean ‘4, Romario ’33, Mayoral ’37, Dâlbea ’66, Stoica ’67, Addae ‘74 / Frăsinescu ’22, Calcan ’62, Angiulli ’75, Brânză ‘85

Arbitri: Viorel Nicuşor Flueran

16:00

Final de meci. Victorie pentru Poli Iasi in deplasare cu Hermannstadt.

85'

Branza se opune golului la sutul lui Mayoral.

67'

Gol Cristea!

Poli Iasi deschide scorul din penalty prin capitanul Andrei Cristea.

65'

Doar al doilea sut pe poarta trimis de ieseni. Calcan a trimis in bratele lui Figueiredo.

62'

Calcan pune o talpa gratuita in marginea terenului.

46'

14:51

Pauza. Nimic la nimic dupa 45 de minute.

20'

Fault din spate asupra lui Mayoral.

19'

Lovitura libera din flancul stang a oaspetilor. Centrare direct in bratele lui Figueiredo.

10'

Corner al iesenilor ramas fara rezultat.

1'

A inceput meciul de la Medias.

0'

Hermannstadt: 13 Figueiredo - 25 Oprut, 4 Stoica, 12 Viera, 15 Voda - 52 Romario, 90 Addae, 93 Mustivar - 21 Mayoral, 11 Joalisson, 20 Sintean.

Poli Iasi: 95 Branza - 19 Onea, 23 Frasinescu, 3 Baxevanos, 22 Busu - 88 Cristea, 18 De Iriondo, 8 Passaglia - 20 Platini, 32 Chacana, 90 Calcan.

12:51

Avancronica

Cele două echipe s-au mai întâlnit de opt ori în principala competiţie internă, de patru ori au câştigat sibienii, de trei ori au terminat la egalitate, iar o partidă s-a încheiat cu victoria ieşenilor.

Cea mai recentă întâlnire directă: 5 august 2020, FC Hermannstadt - CSM Politehnica Iaşi 2-2 (I. Stoica, R. Dâlbea / K. Luckassen, A. Cristea).