1
2
FC Voluntari
Vlad 74' Betancor 42'

Dunarea Calarasi – FC Voluntari 1-2. Ilfovenii, pas mare pentru ramanerea in Liga 1

Echipa FC Voluntari a revenit de la 0-1 pe terenul celor de la Dunarea Calarasi, sambata, in mansa tur a barajului pentru mentinerea/promovarea in Liga 1.

Kanda a deschis scorul in minutul 31 cu un lob peste portarul Rimniceanu la o faza care l-a prins pe picior gresit pe Tamas, capitanul oaspetilor.

Jefte Betancor a restabilit egalitatea cu trei minute inaintea pauzei cu un sut din interiorul careului.

Victoria celor de la FC Voluntari a fost adusa de Vlad cu un sut din lovitura libera, in minutul 73.

Gazdele au incheiat meciul in inferioritate numerica, dupa ce Ariel Lopez a incasat al doilea galben si a fost eliminat.

Returul va avea loc pe 2 iunie la Voluntari.

Caseta tehnica:

Dunărea Călăraşi: Began – Ţenea (Rus ’46), Şandru, Wiktorski, Sălceanu – Djuric (Fotescu ’79), Lopez, Cârstocea (Tudoran ’46), Sava (Bud ’62) – Alami (Acolatse ’27), Kanda. Antrenor: Cristian Pustai.

FC Voluntari: Rîmniceanu – Ricardinho, Tamaş, Armaş, Vlad – Ilie (Remacle ’37), Droppa, Tavares (Mailat ’37), Gheorghe (Costin ’83) – Angelov (Lopes ’62), Betancor (Achim ’83). Antrenor: Liviu Ciobotariu.

Cartonaşe galbene: Şandru ’30, Sava ’37, Lopez ’59, ‘90+3 / Remacle ’51.

Arbitri: Sebastian Colţescu - Mircea Orbuleţ şi Daniel Mitruţi - Lucian Rusandu.

Dunarea Calarasi a incheiat playoff-ul din Liga 2 pe locul patru, obtinand in extremis locul la barajul de promovare.

FC Voluntari s-a clasat pe locul 7 in playout-ul din Liga 1, fiind prima echipa sub linia de mentinere in primul esalon.

Cele doua echipe s-au intalnit de patru ori in sezonul 2018/19, in Liga 1, toate cele patru confruntari terminandu-se la egalitate!

Pe terenul din Calarasi de fiecare data tabela a aratat 1-1, in timp ce la Voluntari ambele dispute s-au incheiat 0-0.

Ilfovenii au mai trecut pana acum prin doua baraje de acest gen de la promovarea in prima liga, ambele castigate.

La finalul sezonului 2015/16, FC Voluntari castiga barajul cu UTA (3-0 acasa, 0-1 in deplasare).

In sezonul 2017/18, Voluntari a ramas in Liga 1 cu mari emotii, impunandu-se in fata Chindiei la loviturile de departajare chiar la Targoviste. Adrian Mutu era pe banca ilfovenilor in acel moment.

19:54

Final de meci.

74'

Gol Vlad!

Alexandru Vlad transforma in gol o lovitura libera din marginea careului. FC Voluntari preia conducerea pe tabela la Calarasi.

46'

A inceput repriza secunda.

18:51

Pauza la Calarasi. 1-1 dupa 45 de minute.

45'

Mare ocazie ratata de Jefte cu calcaiul dintr-o centrare de pe stanga. Scoate in corner portarul gazdelor Began.

42'

Gol Betancor!

FC Voluntari egaleaza prin spaniolul Jefte Betancor. Centrare din flancul drept si o finalizare cu latul din interiorul careului.

31'

Gol Kanda!

Dunarea Calarasi deschide scorul prin Kanda. Lob peste portarul Rimniceanu la o eroare comisa de Tamas in centrul apararii oaspetilor.