1
ACS Poli Timisoara
Mailat 75'

Chiajna invinge Timisoara si o trimite pe loc de baraj

Concordia Chiajna s-a impus, cu 3-1, in fata celor de la ACS Poli Timisoara si cele doua echipe au facut schimb de locuri in clasament. Meciul celor doua s-a disputat in devans pentru etapa a 11-a, pentru ca la data de 20 mai banatenii disputa finala Cupei Ligii cu Dinamo.

Ilfovenii au deschis scorul prin Pena in minutul 23 cu o lovitura de cap dupa o faza fixa.

Finalul primei reprize a fost unul extrem de dinamic, cu o ocazie de fiecare parte.

Mai intai Timisoara a ratat egalarea la sutul lui Seroni din centrul careului, o minge grea scoasa de portarul Balgradean peste poarta.

Replica gazdelor a venit dupa numai trei minute la mingea trimisa de Gradinaru si respinsa in extremis de Straton.

Cu un sfert de ora inaintea finalului de meci banatenii au restabilit egalitatea prin Mailat. Mijlocasul introdus pe teren in partea secunda a prins un sut senzational din afara careului.

Dupa doar zece minute Chiajna a revenit la conducere prin Albu dupa o noua faza fixa. Portarul Straton a iesit gresit pe centrare si s-a incurcat de Bocsan, coechipierului sau.

In prelungiri gazdele au profitat de pozitiile avansate ale banatenilor si au inchis tabela prin Feussi la capatul unui contraatac.

Concordia Chiajna: Bălgrădean - Feussi, Dobrosavlevici, Albu, Melinte - Costin, Deaconu - Grădinaru, M. Cristescu (Herea '90), Serediuc (Munteanu '81) - Pena (Răducanu '74). Antrenor: Dan Alexa

Poli Timişoara: Straton - Străuţ, Bocşan, Şeroni, Novak - Artean, Soljic - Bărbuţ, Fucek (Mailat '71), Popovici (Croitoru '58) - Drăghici. Antrenor: Ionuţ Popa

Cartonaşe galbene: Pena '58, Melinte '77 / Soljic '67, Artean '79

90'

Gol Feussi!

Concordia loveste decisiv pe contraatac prin Feussi.

90'

Deaconu suteaza mult peste poarta si Timisoara grabeste jocul pentru un ultim atac.

85'

Gol Albu!

Gazdele revin la conducere prin Albu dupa o noua faza fixa. Straton a iesit gresit pe centrare si s-a lovit de coechipierul sau Bocsan.

75'

Gol Mailat!

Mailat egaleaza cu un super sut la coltul lung de pe la 25 de metri pozitie centrala.

59'

Croitoru reia pe langa poarta dintr-o lovitura libera de la marginea careului.

42'

Replica celor de la Concordia prin sutul lui Gradinaru din afara careului. Respinge portarul Straton in corner.

39'

Balgradean scoate senzational peste poarta mingea sutata de Seroni din 10-11 metri.

39'

Patrundere a lui Popovici, dar Albu se opune si trimite in corner.

36'

Dobrosavlevici se accidenteaza la genunchi incercand sa blocheze o minge sutata de Fucek.

26'

Fucek executa mult peste poarta o lovitura libera din afara careului.

23'

Gol Pena!

Gazdele deschid scorul prin Pena cu o reluare din apropiere dupa o faza fixa.

4'

Deaconu suteaza mult pe langa poarta dupa o faza de atac promitatoare a gazdelor.